20.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Dhurata e Mirës

Mira doli nga shkolla dhe shpejtoi hapat në rrugë. Ecte dhe mendonte. Ishte 8 Marsi, festa e nënës. E ajo dëshironte një dhuratë të bukur për mamin e saj të dashur.

Rrugët gumëzhinin nga lëvizjet e njerëzve.Vitrinat e dyqaneve shkëlqenin nga dritat shumëngjyrëshe. Papritur diçka e tërhoqi pranë një vitrine.U afrua dhe mbështeti kokën te xhami. Pasi u mendua pak, tha me vete:

“A do ta pëlqejë mami këtë dhuratë?”- dhe sytë i shkuan te një shall i varur me lule të bukura sikur të kishte ardhur vetë pranvera në të.Vajza buzëqeshi pastaj mendja i shkoi te dyqani i luleve.Vrapoi drejt tij dhe menjëherë u gjend përpara shitëses së luleve.
-Të lutem teta, desha një tufë me lule.
-Si i do lulet? – e pyeti ajo.

-Lulet më të bukura që ke, sepse i dua për mamin e cila është më e bukura në botë. Shitësja qeshi nga fjalët e vogëlushes dhe vërtet i përgatiti një tufë me lule të bukura. E kënaqur nga dhurata, vajza u nis për në shtëpi. Mbi tavolinë kishte edhe dhurata të tjera për mamin e saj, por ajo e Mirës dallonte.Tufës me lule ajo i vendosi pranë edhe një kartolinë ku shkruhej:

Mami! Gëzuar festën e 8 Marsit!

Rinesa Brahaj kl.VII/2, në shkollën “Zenun Çoçaj” në Gjonaj

Më Shumë

Haradinaj kërkon mocion për rrëzimin e qeverisë Kurti II: Po rrezikohet sovraniteti

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur pas mbledhjes së kryesisë së partisë. Ai ka thënë se qëndrimi i partisë së tij, është që të...

Kryeziu kritikon deputetët: I kanë shti veshët në lesh për situatën në veri

Drejtori ekzekutiv i KDI-së, Ismet Kryeziu, ka kritikuar deputetët e Kosovës për indiferencë ndaj situatës në veri. Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit