15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Disa shtete në SHBA fillojnë të rihapen derisa numri i të vdekurve kaloi mbi 51,000

Tri shtete amerikane kanë lejuar disa dyqane të rihapen pas masave të vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit, edhe pasi numri i të vdekurve në vend kaloi mbi 51,000.

Sallonet dhe SPA mund të rihapen në Georgia dhe Oklahoma ndërsa Alaska hoqi kufizimet për restorantet, njofton Klan Kosova.

Të premten, presidenti Donald Trump doli nga një konferencë më e shkurtër se zakonisht, duke refuzuar të marrë pyetje.

Ai është përballur me kritika pasi sugjeroi që injektimi i dezinfektuesve shtëpiakë tek pacientët e sëmurë mund të ishte i dobishëm.

Vërejtjet e tij janë dënuar si të rrezikshme nga mjekët dhe prodhuesit. Dezinfektuesit janë substanca të rrezikshme dhe mund të jenë helmuese nëse gëlltiten dhe madje ekspozimi i jashtëm mund të jetë i rrezikshëm për lëkurën, sytë dhe sistemin e frymëmarrjes.

Trump tha të premten se komentet – të bëra në një konferencë shtypi një ditë më parë – ishin sarkastike dhe u nxorën jashtë kontekstit.

Më Shumë

10 mijë punëkërkues regjistrohen në platformën ‘Superpuna’

Në platformën qeveritare të punësimit “Superpuna”, deri më tani janë regjistruar 10 mijë punëkërkues. Lajmin e ka bërë me dije ministri i Financave, Hekuran Murati,...

Rama premton pushime unike pas jehonës së CNN-it për turizmin në Shqipëri

Media prestigjioze amerikane “CNN” e ka renditur Shqipërinë si një ndër 12 destinacionet turistike të kësaj vere. Përmes një postimi në Facebook, Kryeministri Edi Rama...

Lajmet e Fundit