-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Dita e Veteranit/ Totaj përkujton sakrificën e veteranëve për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, përmes një postimi në Facebook, ka përkujtuar sakrificën dhe kontributin e veteranëve për sjelljen e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, raporton PrizrenPress.

Ai ka sjell në kujtesën tonë edhe betejën e parë të familjes së komandantit legjendar Adem Jashari në Prekaz, më 30 dhjetor 1991, aty ku nisi edhe rezistenca e armatosur e UÇK-së.

“Më 30 dhjetor 1991 familja Jashari filloi përballjen me forcat ushtarake serbe në Prekaz, ku nga aty filloi edhe rezistenca e armatosur e UÇK-së. Sot, pikërisht në këtë datë, shënohet Dita e Veteranit për ta përkujtuar sakrificën dhe kontributin e luftëtarëve për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Urime dhe Lavdi!” – thuhet në postimin e Totajt./ PrizrenPress.com

Më Shumë

Përcaktohet data e përballjes mes Fury dhe Usyk

Përfaqësuesit e dy boksierëve, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk kanë qenë në bisedime për disa kohë. Super përballja është shtyrë pas disa javë pasi...

Shkolla e fshatit Gorozhup të Hasit nuk ofron kushte për mësim

Shkolla fillore në Gorozhup të Hasit po përballet me probleme infrastrukturore pasi ambientet e brendshme të kësaj shkolle po krijojnë lagështirë, duke mos krijuar...

Lajmet e Fundit