16.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

DKA në Suharekë, ndan 150 bursa për nxënës dhe studentë

Suhareke-testi maturesDrejtoria Komunale e Arsimit në Suharekë, edhe sivjet ka ndarë bursa për nxënës e studentë. Për dallim nga vitet tjera sivjet janë ndar 150 bursa, prej të cilëve 100 për studentë dhe 50 nxënës.

“Për të përfituar një bursë, ka qenë interesim i madh i kandidatëve, pasi gjatë afatit të konkursit kanë aplikuar mbi 400 kandidatë. Komisioni i formuar për ndarjen e bursave pasi ka analizuar secilin aplikacion veç e veç dhe pasi ka shqyrtuar të gjitha kërkesat më pas sipas kritereve ka ndarë 150 bursa”, njofton Komuna e Suarekës.

Përfitues të burses edhe sivjet janë fëmijtë e dëshmorëve (të cilët pa asnjë kriter janë përfitues), rastet sociale dhe me kushte të vështira ekonomike, si dhe studentët dhe nxënësit me sukses më të mirë. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Shqipëria miqësore me Italinë

Kombëtarja shqiptare do të luajë një miqësore luksi në 16 nëntor ndaj Italisë në Air Albania Stadium, njofton Federata Shqiptare e Futbollit. Kjo miqësore ndaj...

Oleksandr Usyk zbulon se kur dhe ku do të pensionohet nga boksi profesionist

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka pohuar se ka në plan të tërhiqet pas tre ndeshjeve të ardhshme. Ai mbetet i pamposhtur në karrierën e tij...

Lajmet e Fundit