11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

‘Do i rishikojmë punësimet e 6 muajve të fundit’

Limaj-Mustafa-Haradinaj14Do të rishikohen të gjitha punësimet e gjashtë muajve të fundit në shërbimin civil të Kosovës, kështu shkruan në një komunikatë të përbashkët të lëshuar nga koalicioni LDK-AAK-Nisma.

Vakumi institucional, si rezultat i zgjedhjeve të jashtëzakonshme dhe vonesa në krijimin e institucioneve të reja, po e dëmtojnë seriozisht administratën publike në Kosovë.

Posaçërisht, në gjashtë muajt e fundit, qeveria në largim, pa asnjë kriter ka punësuar një numër të madh të aktivistëve partiakë, në shërbimin civil të Kosovës.

Me kontrata mbi vepër, krijim postesh fiktive, transfer të stafit politik në shërbimin civil dhe konkurse të parapërgatitura, po synohet që të rehatohen kuadrat partiake dhe të afërmit e qeveritarëve në ikje.

Qeveria e koalicionit LDK-AAK-NISMA kërkon nga zyrtarët qeveritarë t’i ndalojnë praktikat e tilla.

Qeveria e koalicionit LDK-AAK-NISMA, bën të ditur se të gjitha kontratat e punës në gjashtë muajt e fundit do të rishikohen.

Më Shumë

Selmanaj:Modeli qeverisës i LDK-së në Pejë duhet të bartet edhe në Prizren

Nënkryetari i LDK-së dhe njëherit kryetar i Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka vizituar kryetarin e degës së kësaj partie në Prizren, Driton Selmanaj. “Diskutuam për mobilizim...

Dëshmitari serb nga Prizreni pretendon se u keqtrajtua nga UÇK-ja

Dëshmitari i mbrojtur i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, i 47-ti me radhë, ka nisur dëshminë në Dhomat e Specializuara në rastin në të...

Lajmet e Fundit