16.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Dokufest, filmi “Ka me kalu” fitoi çmimin më të mirë në grupin nacional

Mbrëmë u mbyll ceremonia e festivalit të filmit të metrazhit të shkurtër dhe atij të gjatë dokumentar – Dokufest në Prizren, i cili në edicion e XXI erdhi me moton “Si të mbijetojmë”.

272 filma u shfaqën për nëntë ditë radhazi, nga 5 deri me 13 gusht, në pikat e ndryshme të qytetit historik.

100 filma ishin në garë për më shumë së 8 kategori garuese.

“Ka me kalu”, filmi nga regjisorja shqiptare, Flonja Kodheli, ku mori pjese edhe aktorja e mirënjohur kosovare, Ilire Vinca, fitoi çmimin e kategorisë nacionale.

“Fabrika për punëtor”, nga regjia e kroatit, Sërxhan Kovaçeviq, fitoi çmimin e filmit më të mirë ballkanik ose Balkan Dox.

“Djegia e tokës së thatë”, filmi brazilian fitoi çmimin e kategorisë së filmave të gjatë ndërkombëtar.

Në kategorinë e ruajtës së mjedisit “Green Dox” fitoi filmi “foregers” nga Jumana Mana.

Dokufesti për herë të dytë ndau edhe çmimin e grantëve nga 10 000 euro, ku këtë vit e fitoi artistja, Flutura Balaj.

Poashtu, edhe kategori tjera fituan çmime, por ne i veçuam disa prej tyre: nacionale, ballkanike dhe ndërkombëtare.

“Si të mbijetojmë”, ishte motoja e XXI e festivalit Dokufest, i cili këtë vit pati përkrahje financiare rreth 500 000 euro, nga sponsor të ndryshëm vendor dhe ndërkombëtar./ Radio Kosova

Më Shumë

Kryeministri Kurti mori pjesë në mbledhjen komemorative në nderim të veprimtarit dhe të burgosurit politik, Afrim Morina

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori sot pjesë në mbledhjen komemorative të organizuar në nderim të aktivistit dhe të burgosurit politik, dhe...

QKMF-së në Malishevë i shtohen edhe katër mjek të rinj

Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Dr.Shpëtim Robaj” në Malishevë, janë nënshkruar kontratat e punës me katër mjek të rinj, mjek të...

Lajmet e Fundit