31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

“Edhe nëse votohet buxheti, 170 eurot nuk mund të paguhen pa u krijuar baza ligjore”

Në Kuvendin e Kosovës po mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritet të miratohet në lexim të dytë rishikimi i buxhetit.

Vëmendja kryesore e qytetarëve sa i përket këtij buxheti janë 170 eurot e destinuara për pagat e punëtorëve në bizneset që janë prekur nga pandemia, shkruan lajmi.net.

Deputeti i PDK-së, Bedri Hamza, njëherit ish-ministër i Financave, ka thënë se kjo shumë nuk do të paguhet deri sa të krijohet baza ligjore.

Ai ka thënë se faturën në këtë aspekt po e paguajnë pensionistët, komunitetet dhe

“Ato 170 euro nuk munden me u pagu pa u kriju baza legale. Faturën e paguajtën bizneset dhe të punësuarit në sektorin privat. Faturën e paguajtën pensionistët dhe komunitetet. Ne deklaruam që do ta përkrahim buxhetin pa kushte. I propozuam disa amandamente, mirëpo pjesa dërrmuese nuk u morën në konsideratë”, ka thënë ai.

Kundër rishikimit të buxhetit ka dalë Vetëvendosje, teksa pas përfundimit të diskutimeve pritet të hidhet në votim.

Më Shumë

Rahovec: Arrestohet një person pas konfliktit fizik me bashkëshorten

Një person në Rahovec është arrestuar pasi dyshohet se ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Incidenti nuk ka shkaktuar lëndime fizike, por policia  ka vendosur...

Shqiptarja e Kosovës: Përse të pushojmë jashtë kur kemi vendin tonë në Shqipëri

Jugu i Shqipërisë në sytë e turistëve vendas, atyre nga Kosova dhe të huajve ka plazhet më të bukura dhe me çmime tejet të...

Lajmet e Fundit