19.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Enver Hasani ia mbanë anën PDK-së, thotë se komentuari e sqaron situatën

Enver HasaniRreth një javë më parë, më 8 qershor, në Kosovë u mbajtën zgjedhjet parlamentare. Prej këtyre zgjedhjeve, si parti fituese apo si partia e parë qeverisëse u shpallë Partia Demokratike e Kosovës me partnerin e saj në koalicion.
Por pak ditë më pas, më 10 qershor, paritë opozitare, LDK-AAK-NISMA, dolën me një marrëveshje koalicioni.

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, në një intervistë për gazetën “Kosova sot”, u ka dhënë një apel ekspertëve dhe partive opozitare.

“Le të dalin ata (ekspertët kushtetues), le të thonë të veten, por, lexoni ‘Komentari’-in e botuar para një viti dhe në tekst përcaktohet qartë. Është e thënë qartë në ‘Komentar’.. S’kam çfarë të interpretoj më. Fjala ime është kjo.

Kur botohen librat nuk botohen për raste konkrete”, ka thënë kryegjyqtari i Kushtetueses, Enver Hasani, duke rikonfirmaur kështu se koalicioni LDK-NISMA-AAK është jashtë kornizave ligjore dhe njëherësh antikushtetues. /Kosova sot/

Më Shumë

Mamusha do të bëhet me Qendër Kulturore Rinore me vlerë 1.7 milion euro

Ministria e Kulturës, Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Komuna e Mamushës kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për projektin “Ndërtimi i Qendrës Kulturore Rinore në Mamushë”. Projekti...

Ofertat e “Bashkimi Reisen” për pushime të paharrueshme në Velipojë

Oferta Verore në Hotel Holiday, Velipoj  Përjetoni një pushim të mrekullueshëm në bregdetin e Velipojës me ofertën tonë të veçantë!  Hotel Holiday Data e vlefshmërisë: Deri më...

Lajmet e Fundit