30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Ergylja nga Prizreni, e vetmja grua që merret me prodhimin e plisave në Kosovë

Ergylja nga Prizreni, e vetmja grua që merret me prodhimin e plisave në Kosov

Tash e tri dekada e gjysmë Ergyle Gjurgjialo nga Prizreni merret me prodhimin e plisit.

Kjo zeje, që tradicionalisht është kultivuar dhe ushtruar nga burrat në Kosovë, është burim jetese për familjen e saj katëranëtarëshe. Ergylja thotë se prodhimi i plisit është traditë familjare, e vjetër mbi 100 vjet.

Me këtë produkt ajo furnizon sot dyqane të shumta në Kosovë.

Më Shumë

‘DokuFest’ shpalos programin e edicionit të sivjetmë

Mbi 250 filma në tetë kategori garuese, do të shfaqen në edicionin e 21-të të Festivalit Ndërkombëtare të filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”. Edicioni...

Mbrëmë i dështoi koncerti në Prishtinë, Unikkatil paralajmëron me e ‘kallë’ Prizrenin

Artistët shqiptarë këtë periudhë po vazhdojnë me koncerte brenda dhe jashtë vendit. E mbrëmë rep-artisti shqiptar Unikkatil kishte paraparë të mbante një koncert në Klan...

Lajmet e Fundit