19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Filmi antiIslam, gjykata amerikane e heq nga You Tube

9111SHBA-Një gjykatë apeli në Amerikë ka urdhëruar Google të heqë nga You Tube filmin anti-islam, i cili shkaktoi protesta të përgjakshme në botën islame në shtator të vitit 2012.

Rasti ligjor i tij lidhet vetëm me faktin se aktorja protagonist, Cindy Lee Garcia, ngriti një padi me pretendimin se është mashtruar duke u paraqitur në film, pa e kuptuar rolin provokues anti-islami që kishte ai.

Filmi amatoresk e përshruante islamin dhe profetin Muhamed si gënjeshtar dhe devijues të pamoralshëm.

Gjatë protestave të asaj kohe kur u shfaq filmi në Lindjen e Mesme, vdiqën me 10-ra njerëz. Filmi ka qenë gjithashtu i lidhur me sulmin në Bagazi,Libi, ku mbeti i vrarë ambasadori i SHBA-ve

Më Shumë

Qeveria shpall 11 korrikun, Ditë Përkujtimi për Gjenocidin në Srebrenicë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, mblodhi në mesditë vartësit e tij në mbledhjen e 212-të, për të shqyrtuar 16 pika të rendit të ditës. Kurti...

Fluks i lartë qytetarësh dhe automjetesh në Vërmicë

Mëngjesi i së shtunës ka nisur me fluks të lartë qytetarësh e mjetesh në pikën kufitare të Vërmicës. Qytetarët e Kosovës kanë zgjedhur të...

Lajmet e Fundit