3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Prokuroria kërkon dëshmi për krimet e serbëve në Prizren

lufta1Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK) u ka bërë apel atyre që kanë parë rastin e marrjes, dhunës dhe vrasjes së dy të rinjve në Prizren në mars të vitit 1999 nga paramilitarët serbë, të paraqiten dhe t’i japin informatat që mund t’i kenë:“Më 29 mars 1999 rreth orës 09:15 të mëngjesit, një radhë e refugjatëve ishte ndaluar nga paramilitarë serbë përpara Llamellës B/2, rruga “11 marsi” në Ortakoll, Prizren”,transmeton lajmi.net

“Dy individë dyshohet të kenë marrë nga një traktor dy djem të rinj të cilët ishin me familjet e tyre dhe i kishin rrahur me kondak të automatikut derisa dy djemtë ishin alivanosur. Pastaj i kishin tërhequr zvarrë deri në fabrikën e ushqimit “Voqar” në Prizren dhe i kishin vrarë”.

“Nëse ndonjë person ka informata lidhur me këtë ngjarje, përfshirë identitetin e këtyre dy djemve apo familjeve të tyre, apo që ka qenë dëshmitar i rastit, lusim ta kontaktoj zyrën e PSRK’së”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga EULEX.

Më Shumë

Kryeministri Kurti për “Ditën e Forcës: Ecim me optimizëm drejt së ardhmes kur e dimë se sa të sigurt jemi me ushtrinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka vizituar kazermën “Adem Jashari” në nder të “Ditës së Forcës”. Fillimisht ai ka uruar të gjithë qytetarët dhe...

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Ka 10 vjet që mobilieria “Eli-Edona” vepron suksesshëm në Prizren. Shtëpi, banesa e zyra të shumta në Kosovë dhe në vende të ndryshme të botës...

Lajmet e Fundit