30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Filmi mbi atentatin në Mbretin Zog më 1931 shfaqet në Shqipëri

film per zogunShfaqet për herë të parë në Shqipëri 26 vite nga prodhimi filmi “Arie” dedikuar atentatit të Mbretit Zog në vitin 1931.Mbreti Zog i shqiptareve dhe historia mbi atentatin ndaj tij në Vjenë, në vitin 1931, ka frymëzuar realizuesit e filmit “Aria”. Prodhimi kinematografik i vitit  1987 mban regjinë e Nicolas Roge  dhe shfaqet për herë të parë në Shqipëri. Asokohe u kandidua madje edhe për Palmën e Artë në Festivalin e Kanës. Filmi u prodhua nga Don Boyd.

Çudia bëhet edhe më e madhe, kur në petkun e Ahmet Zogut vihet një aktore femër, Theresa Russel, e cila atëherë ishte e panjohur, por sot mund ta keni parë tek “Spider Man 3”.

“Aria”  shfaqet për herë të parë në Tiranë si pjesë e projeksioneve speciale në Festivalin e Filmit TIFF, 26 vjet nga krijimi i filmit që mes subjektit ka edhe një histori shqiptare.

Më Shumë

“Ura e Fshajtë” në gjendje të keqe( Foto)

Gjendja te Ura e Fshajtë në rrugën Gjakovë – Prizren po alarmon qytetarët që frekuentojnë atë pjesë, të cilët janë ankuar në vazhdimësi se...

“Bashkimi Reisen” organizon udhëtime turistike për në Ulqin

Ofertë për Udhëtim Turistik me Bashkimi Reisen Lajm i Ri! Duke filluar nga data 21 Qershor 2024, Bashkimi Reisen organizon udhëtime turistike drejt Ulqinit të mrekullueshëm. Nisja...

Lajmet e Fundit