20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Filmi mbi atentatin në Mbretin Zog më 1931 shfaqet në Shqipëri

film per zogunShfaqet për herë të parë në Shqipëri 26 vite nga prodhimi filmi “Arie” dedikuar atentatit të Mbretit Zog në vitin 1931.Mbreti Zog i shqiptareve dhe historia mbi atentatin ndaj tij në Vjenë, në vitin 1931, ka frymëzuar realizuesit e filmit “Aria”. Prodhimi kinematografik i vitit  1987 mban regjinë e Nicolas Roge  dhe shfaqet për herë të parë në Shqipëri. Asokohe u kandidua madje edhe për Palmën e Artë në Festivalin e Kanës. Filmi u prodhua nga Don Boyd.

Çudia bëhet edhe më e madhe, kur në petkun e Ahmet Zogut vihet një aktore femër, Theresa Russel, e cila atëherë ishte e panjohur, por sot mund ta keni parë tek “Spider Man 3”.

“Aria”  shfaqet për herë të parë në Tiranë si pjesë e projeksioneve speciale në Festivalin e Filmit TIFF, 26 vjet nga krijimi i filmit që mes subjektit ka edhe një histori shqiptare.

Më Shumë

Në gjendje të dehur i sulmon dy gra në Prizren, arrestohet i dyshuari

Të shtunën gjatë mesnatës një burrë i dehur i ka sulmuar fizikisht dy gra në Prizren. Sipas raportit të policisë, viktimat kanë pranuar trajtim mjekësor. Ndërsa...

Mot i vranët dhe me shi, temperaturat bien deri në 12 gradë

Gjatë kësaj të premte parashihet të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje shiu. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin...

Lajmet e Fundit