18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Fatos Kongoli në panairin e librit në Beograd

fatos KongoliRomani “Lëkura e qenit” i Fatos Kongolit është botuar në serbisht nga shtëpia botuese “Samizdat-B92”, përkthyer nga Hamdi Ukaj.

Gjatë këtyre ditëve libri është përaqitur edhe në Panairin e përvitshëm të Librit të Beogradit. Botimi në serbisht i këtij libri vjen pas botimeve të tij në frëngjisht, gjermanisht, spanjisht, sllovakisht, polonisht, italisht dhe vitin e kaluar në gjuhën esperanto.

“Lëkura e Qenit” është një roman i publikuar në vitin 2003. Në të gjenden pjesë të lezetshme pjesë tragjike dhe pjesë që e karakterizojnë autorin si pjesët me pullë të kuqe. Autori e sheh botën në një këndvështrim tjetër.

Ndërkohë në Panairin e Librit në Tiranë gjatë muajit nëntor, do të paraqitet romani më i fundit i Kongolit, me titull “Njeriu me fat”.

Më Shumë

Lumbardhi dhe Kaderi shkojnë ta shohin Vedat Muriqin në stërvitje të Mallorcas

Çifti Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj prej disa ditësh ndodhen në Spanjë. Përveç kohës së mirë që po kalojnë së bashku, ata janë përfshirë edhe...

Policia shqiptoi mbi një mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1936 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit