0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Fletëvotimet në zarf

Zgjedhjet-ksPak ditë para se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të vendosë për përmbajtjen e fletëvotimeve, krerët e partive më të mëdha të vendit janë pajtuar me kërkesën e Serbisë që në fletëvotimet për kryetar komunash dhe për Asambletë Komunale mos të ketë simbole të Republikës së Kosovës.

Megjithëkëtë liderët e PDK-së, LDK-së, AAK-së dhe AKR-së kanë insistuar që stema e Republikës së Kosovës të mbetet në materialet zgjedhore dhe si kompromis janë pajtuar për një formë të re të materialit zgjedhor. Sipas marrëveshjes që liderët politikë e kanë arritur të shtunën pasdite, materiali zgjedhor në zgjedhjet e 3 nëntorit do të përbëhet nga një letër mbështjellëse e dy fletëvotimeve, shkruan Tribuna.

Letra mbështjellëse do t’i përmbajë gjitha elementet e shtetësisë së Kosovës, përfshirë stemën e shtetit dhe logon e KQZ-së, ndërsa, brenda asaj flete mbështjellëse do të futen fletëvotimi për kryetar komune dhe ai për Asambletë Komunale të cilat nuk do të përmbajnë kurrfarë simboli shtetëror.

Më Shumë

Befasia e këndshme, pjesëtari ukrainas i rojeve kufitare viziton familjen – nuk mungojnë lotët e gëzimit

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, shumica e burrave dhe grave që iu përgjigjën ftesës për ta mbrojtur vendin, nuk kanë patur rastin...

Ka mungesë parkingjesh dhe infrastrukturë në Prevallë

Me mungesë të investimeve dhe një infrastrukturë jo të mirë përballet edhe Prevalla, fshat ky turistik në zonën e Prizrenit. Turistët vendorë dhe të...

Lajmet e Fundit