31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Formacioni i Barcelonës në 2022-23: Xavi synon me Fatin ta ndërtojë ekipin

Ndërsa klubi mund të jetë në kërkim të një sulmuesi për sezonin e ardhshëm, me Robert Lewandowski, Erling Haaland dhe Romelu Lukaku që janë vendosur në radarin e tyre, Xavi Hernandez e ka bërë të qartë se skuadra e Barcelonës sezonin e ardhshëm do të ndërtohet rreth Ansu Fatit.

Trajneri katalanas dëshiron të përforcojë sulmin e tij përpara sezonit të ardhshëm, por është i vetëdijshëm se Ansu Fati do të jetë ylli i kësaj skuadre në të ardhmen, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.

“Ai është një yll, ai mund të shënojë gola, është më e vështirë për të tjerët”, tha Xavi.

“Është një ndjenjë shumë e mirë ta kthesh atë. Ai gjithmonë shënon. Ai ka dy shanse dhe shënon njërin dhe tjetri, është i rrezikshëm”.

Jordi Alba, i cili shënoi një gol të vonë në ndeshjen kundër Real Betisit të dielën, gjithashtu përshëndeti virtytet e Ansu Fatit.

“Ai mund të shënojë gola”, vuri në dukje Jordi Alba.

“Ai është shumë i ri dhe mund ta bëjë këtë. Shansin e parë ose të dytë që ka pasur, ai ka shënuar”.

Statistikat mbresëlënëse të Ansu Fatit

Shifrat e Ansu Fatit në moshën 19-vjeçare nuk lënë vend për dyshime. Këtë sezon, ai ka shënuar gjashtë herë në 12 ndeshje, duke qenë jashtë fushës për 102 ditë për shkak të lëndimit.

Por, ai tani është kthyer dhe është në formë për ta mbyllur sezonin me stil.

Dëmtimet e kanë detyruar atë të humbasë 84 ndeshje që kur debutoi në 2019/20, por Ansu Fati shënon mesatarisht një gol çdo 88 minuta dhe vitin e kaluar ai shënoi pesë gola në 10 ndeshje.

Pas kthimit të tij nga dëmtimi më i fundit, ai kishte luajtur vetëm 15 minuta në ndeshjen kundër Real Mallorca.

Xavi më pas e futi në lojë 15 minuta para ndeshjes kundër Real Betis dhe ai shënon menjëherë.

Herën e dytë që ai preku topin, ai e kontrolloi atë brenda zonës përpara se ta dërgonte në pjesën e pasme të rrjetës.

Më vonë, Jordi Alba shënoi golin e fitores dhe Barcelona siguroi kualifikimin në Champions League për sezonin e ardhshëm.

Barcelona do të përdorë këtë pjesë të fundit të sezonit për të rizbuluar formën e saj.

Dhe sezonin e ardhshëm do të ketë një ekip të përbërë nga Ansu Fati dhe 10 të tjerë. Tashmë, mbetet për t’u parë nëse Xavi do ta përdorë atë si anësor apo sulmues qendre.

Më Shumë

Rama kryeson delegacionin shqiptar në samitin e NATO-s

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është nisur të martën për samitin e NATO-s që do të mbahet në Madrid, si...

Fillon një cikël i ri, njihuni me shenjën më me fat të Horoskopit për sot

Dashi Dita e sotme shënon pikën më të ulët të muajit për ju sa i përket karrierës. Ka të ngjarë të ndiheni të rënduar dhe...

Biden për ndalimin e abortit në SHBA: Kjo është një ditë e trishtuar për Amerikën

Presidenti amerikan, Joe Biden iu drejtua publikut duke komentuar vendimin e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar një vendim historik 50-vjeçar që legalizonte abortin...

Malishevë: Një person lëndohet duke punuar me traktor, dërgohet në QKUK

Një person ka përfunduar në Qendren Klinike dhe Universitare të Kosovës pas lëndimeve të marra derisa ishte duke punuar me traktor në fshatin Drenoc...

Nis zbatimi i marrëveshjes për hapjen tërësore të kufirit Kosovë – Shqipëri

Paradite në pikëkalimin kufitar të Morinit qytetarët që shkuan për Shqipëri nuk patën kontrolle nga policia kufitare, por pasdite situata nuk ishte e njëjtë....

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Narqize Arënliu- Hoxhaj merr detyrën e drejtoreshës së Spitalit të Prizrenit

Narqize Arënliu- Hoxhaj ka marrë sot zyrtarisht detyrën e Drejtoreshës së Spitalit të Përgjithshëm në Prizren. “Spitali i Përgjithshëm në Prizren, prej sot, udhëhiqet nga...

Messi mbush sot 35 vjeç

Lionel Messi sot e feston ditëlindjen e 35-të të tij. Ylli argjentinas lindi më 24 qershor të vitit 1987 në Rosario të Argjentinës, për t’u...

Prizreni merr pjesë në takimin e Rrjetit Ballkanit të Qyteteve “B40” në Stamboll

Përfaqësues të Komunës së Prizrenit ishin pjesë e takimit të dytë të Rrjetit Ballkanik të Qyteteve B40 në Stamboll, ku morën pjesë zyrtarë të...

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj e denoncon në polici Zafir Berishën për kanosje

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, dje e ka denoncuar ish-deputetin Zafir Berishën në Polici. Lajmin e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë për...

Ky është 25 vjeçari i arrestuar për therjen me thikë në Prizren

Një person është lënduar si pasojë e therjes me thikë në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë me dije se personi që u arrestua nën...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Aksident i rëndë trafiku në Qafë të Duhlës, 3 persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Shtime – Duhël. Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës. Ata kanë bërë...

Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Vijon të jetë problematike prej tre ditësh situata me zjarret në zonat turistike të Turqisë. Ashtu si një vit më parë, një vatër gjigande zjarri...

Prizren: 82 teste rapide iu mundësohen qytetarëve, të cilët do të udhëtojnë në Haxh

Drejtoria e Shëndetësisë në Prizren ka bërë të ditur se ka mundësuar sot realizimin e 82 testeve rapide për detektimin e COVID-19. Testet janë realizuar...

Princi i kurorës saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e Khashoggit

Princi i kurorës i Arabisë Saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018...

Lajmet e Fundit