25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Forumi Transparenca, organizoi debat për ndërtimet pa leje

Nijazi kryeziu, rami berishaForumi Transparenca ka organizuar sot debatin e dytë ballafaqim mes zyrtarëve komunal në njërën anë dhe shoqërisë civile, mediave dhe ekspertëve në anën tjetër.

Tema e debatit të dytë ka qenë “Trajtimi i ndërtimeve pa leje në Qendrën Historike të Prizrenit”.
Në fillim të fjalës së tij, drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit Nijazi Kryeziu tha se në Drejtorinë e Urbanizmit është bërë një punë profesionale, “por defekti kryesor në terren është mos repsketimi i lejeve”.

Drejtori i inspektorateve, i cili me veprimet ne periudhën e deritashme si Drejtor i Inspektorateve është dëshmuar me përkushtimin për të vënë rregull në fsuhën e ndërtimeve në Prizren në fillim të fjalës së tij e veçoi koston e lartë të realizimit të rrënimit të objekteve pa leje.

Bytyqi ka kërkuar nga Gjykatat reagim më të ashpër kundër atyre që shkelin ligjin në ndërtim.

Një problem tjetër për Drejtorin e Inspektorateve është ndërmarrja që do të realizojë rrënimet. AI tha se në tenderin e Kuvendit Komunal kanë konkurruar dy ndërmarrje me çmime shumë të larta. Ai ka kërkuar bashkëpunimin e të gjithë faktorëve në Prizren në kthimin e gjendjes në ndërtim në Prizren në normale, ndërsa ka premtuar se do të jetë i pa kompromis në mbrojtje të ligjshmërisë, duke premtuar se në mbrojtje të qëndrimit të tij do të jap dorëheqje.

Pjesëmarrësit në këtë debat ballafaqim, duke i shprehur shqetësimet për gjendjen aktuale kanë kërkuar edhe nga drejtori i Urbanizmit edhe ai i inspektorateve që ndaj objekteve që janë ndërtuar pa leje të mos ketë asnjë mirëkuptim, pavarësisht nga kush janë ndërtuar ato, ndërsa nga të dy drejtorët është marr përgjigja se shumë shpejt do të fillohet reagimi edhe në qendër të qytetit të Prizrenit./TV Opinion/

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 31 gradë Celsius

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të nivelit të mesëm të Troposferës, të cilat vende -vende mund të...

Suhareka bëhet me katalog turistik

Për herë të parë, qyteti i Suharekës u bë me katalog turistik. Në të përfshihen vende arkeologjike, historike e kulturore. Rëndësia e këtij katalogu nga...

Lajmet e Fundit