19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Prizreni me 8 deputetë në Parlamentin e Kosovës

Prizren ura e guritPrizreni nga zgjedhjet e tetë qershorit do të  përfaqësohet  në Parlamentin e Kosovës më shumë se asnjëherë më parë. Nga rezultatet preliminare të publikuara del se Prizrenin në Parlamentin e Kosovës do të mund ta përfaqësojnë 8 anëtarë të Kuvendit nga partitë politike shqiptare.

Nga rezultatet preliminare të cilat nuk janë përfundimtare në Parlemtnin e Kosovës nga Prizrenit do të hyjnë: Nezir Çoçaj, Nait Hasani Lulejta Veselaj, Edita Tahiri, nga Partia Demokratike e Kosovës, Hatim Baxhaku e Anton Çuni nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Zafir Berisha dhe Albulena Balaj, nga Nisma për Kosovën.

 Më pak të votuarit në këto zgjedhje janë kandidatët nga Prizreni të AAK-së ndërsa më i votuari nga kandidatët e Prizrenit është Nezir Çoçaj, i cili  ka marrë 8,408 vota, pas tij më I votuari është  Nait Hasanin, i cili ka marrë 7,290. Më I votuari nga rradhët e LDK-së është kandidati Hatim Baxhaku me  7,179 vota, kurse i katërti renditet kandidati nga VV-ja Mytaher Kaskuka me 5,993 vota. Zafir Berisha I Nsimës ka marrë 3652 ndërsa Albulena  Balaj 2595 vota./TV Opinion/

Më Shumë

Moti përvëlues, temperatura deri në 35 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se për sot parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të nivelit të mesëm të Troposferës, të...

IKShPK-ja del sërish me këshilla për mbrojtje nga temperaturat e larta

Temperaturat e larta që po shënohen këtyre ditëve ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për...

Lajmet e Fundit