1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Gashi: Aktakuza e Salustros, e pabazuar

TomeGashi5-31Sot në Gjykatën Themelore në Mitrovicë është mbajtur seanca e dytë, në rastin e aktakuzës kundër ish-komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, Ismet Haxhës, Shefki Hysenit dhe Nexhat Qubrelit, të akuzuar për vepra penale të krimeve të luftës.

Tomë Gashi, avokat i Sylejman Selimit, ka thënë se mbrojtja në këtë rast ka kërkuar që të hedhet poshtë aktakuza.

“Mbrojtja ka kërkuar që të hedhet aktakuza e prokurorit Salustro, si e pabazuar dhe pa asnjë provë, e cila do të vërtetonte maltretimin fizik të dy të dëmtuarve kinse të kryer gjatë periudhës së luftës 1998 dhe 1999 në Vaganicë të Mitrovicës dhe në Likovc të Drenicës”, ka thënë për “Epokën e re” Gashi, duke shtuar se gjyqtari nuk ka përcaktuar se kur do të vendosë nëse do të hedhë poshtë këtë aktakuzë me vendim, apo që sipas Gashit çështja do të shkojë në gjykim kryesor.

Më Shumë

Familja e Isni Kilajt e mbështet Limajn: Idenë e projektit të përbashkët e kemi nisur me Isniun

"Falënderim e mirënjohje të thellë për mbështetjen që na dha sot familja e bashkëluftëtarit tim, z. Isni Kilaj”, kështu ka thënë sot lideri i...

Të martën, Zelensky në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

Në Tiranë do të mbahet Samiti për Ukrainën, ku pritet të jetë i pranishëm edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Samiti Ukrainë-Europa Juglindore do të...

Takimet e Selmanajt

Lajmet e Fundit