19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Gashi: Institucionet po krijojnë spektakle arrestimesh në prag të zgjedhjeve

DardanGashi-MMPHMinistri në largim i Mjedisit dhe nënkryetari i AKR’së Dardan Gashi, ka komentuar arrestimin e Dardan Molliqajt të Vetëvendosjes, duke thënë se është “irrituese që po krijohet një atmosferë e tillë në prag të zgjedhjeve të 8 qershorit”.

Sipas Gashit, këto spektakle në vendin tonë vazhdojnë të krijohen qoftë nga ndërkombëtarët, qoftë nga vendorët.

Në postimin e tij Gashi thotë se “burgu është për burra, por për ata që abuzojnë me pushtet, burgu më i madh është turpi i përjetshëm”.

Gashi komenton në Facebook edhe rastin e “Grupit të Drenicës”.

“Është irrituese që në këtë atmosferë të tendosur organet e rendit, vendosin që të arrestojnë sekretarin e një partie parlamentare dhe udhëheqës fushate për një “krim” i cili ka mundur të trajtohet edhe pas 8 Qershorit!
Këso spektakle arestesh, vazhdojnë të ndodhin në shtetin tonë qoftë prej ndërkombëtarëve ashtu edhe prej institucioneve tona. Kjo cka po ndodhë këto ditë, nuk garanton as proces tëqetë e të mirëfilltë zgjedhor e as atë që po e proklamojnë të gjithë, që është shteti ligjor! Kundërshtari politik duhet të mundet me ide, me punë, me vepra e jo me instrumente të forcës!
E njejta vlenë edhe për një rast tjetër, i cili po bënë bujë… Edhe ata kanë mundur të zhvendosen në cfardo burgu në planet edhe para disa muajsh, e jo vetëm disa ditë para zgjedhjeve.
Thonë se burgu është për burra por për ata që abuzojnë me pushtet, burgu më i madh është turpi i përjetshëm!

Ky është mendimi im personal!/DardanG/”, shkruan ai në Facebook.

Më Shumë

Xhaka për sekretin e suksesit të Leverkusen-it: Pimë gjak çdo mëngjes

I pyetur për të zbuluar sekretin e suksesit të Bayer Leverkusen-it këtë sezon, Granit Xhaka tha me shaka se ata “pijnë gjak çdo mëngjes”. I...

Balje: Ne si grup multietnik do e votonim shpërndarjen e Kuvendit

Deputetja Duda Balje në një prononcim për “Debat Plus” ka thënë se nëse bëhet shpërndarja e Kuvendit do e votojë. “Do e votoja shpërndarjen e...

Lajmet e Fundit