7.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Gjashtë vende të Bashkimit Evropian nuk pranojnë refugjatë afganë

Të paktën gjashtë vende të BE -së këmbëngulin se kthimi refgjatëve përsëri në Afganistan të vazhdojë pavarësisht sulmeve të talebanëve.

Austria, Belgjika, Danimarka, Gjermania, Greqia dhe Holanda i shkruan Komisionit Evropian duke pretenduar se ndalimi i kthimit të tyre dërgon sinjal të gabuar dhe ka të ngjarë të motivojë edhe më shumë qytetarë afganë të largohen nga shtëpitë e tyre dhe t’i drejtohen BE-së.

Adalbert Jahnz, zëdhënësi i Komisionit për çështjet e brendshme shpjegoi se i takon secilit shtet anëtar të bëjë një vlerësim individual nëse pranimi i refugjatëve është i mundur, shkruan Euroneës.

“Por, nuk është diçka që BE -ja e rregullon në mënyrë specifike,” shtoi ai.

Thirrja e gjashtë shteteve anëtare vjen një javë pasi Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut u bëri thirrje autoriteteve austriake të mos bëjë dëbimin e një shtetasi afgan deri në fund të gushtit për shkak të rrezikut të kanosur.

Më Shumë

Bill Clinton infektohet me coronavirus

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton ka bërë të ditur se është infektuar me COVID-19. Ai ka treguar përmes rrjeteve sociale ka treguar se ka simptoma të...

Sot shqyrtohen Projektligjet për zyrtarët dhe pagat në sektorin publik

Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi në parim...

Moti për sot

Lajmet e Fundit