12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Gjuha shqipe, Rrokaj: Domosdoshmëri redaktoret në institucione

OpinionNisur nga gabimet e shumta që administrata bënë në shkresat zyrtare, Dekani i Fakultetit Histori-Filologji Pr. Shezai Rrokaj mbështet nismën e Kryministrit Edi Rama për punësimin e korrektoreve në institucione pasi gjuha shqipe është gjuha e shtetit dhe duhet shkruar saktë.

Akademiku Shezai Rrokaj mbështet idenë e Kryeministrit Rama për vendosjen e redaktorëve , madje ai e quan domosdoshmëri. Gjithashtu Rokaj kërkoi që të bëhet e detyrueshme dhënia e provimit të gjuhës shqipe i ndarë në maturën shtetërore.

Nisur nga debatet e fundit për ndryshimin e standadrit të gjuhës shqipe Rrokaj shprehet se kjo nuk duhet të ndodhë. Sipas tij duhet që Gjuha dhe ky standard duhet të zgjerohen dhe përmirësohet brenda potencialit të tij dhe jo të bëhen ndryshime nisur nga krahinat apo rreshtimet politike.

Në ambientet e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë u përkujtuan profesori i Gjuhësisë Menella Totoni në 3 vjetorin e ndarjes nga jeta.

Më Shumë

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Malishevë

Një burrë ka raportuar në polici se derisa ishte duke punuar në fushë, kishte hapur në një mjet të dyshimtë, të pashpërthyer.   Rasti ka ndodhur...

Kurti nënshkruan marrëveshje prej 400 milionë eurosh me BERZH-in

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar një marrëveshje me presidenten e BERZH-it, Odile Renaud Basso. Kurti në platformën X ka bërë të ditur se ky...

Lajmet e Fundit