19.7 C
Prizren
E diel, 27 Shtator, 2020

“Hardh Fest”, me rockerin anglez Robert Plant, synon ta sfidojë pandeminë

Kantautori anglez Robert Plant, i cili në vitin 2011 ishte radhitur si lideri më i mirë nga revista e amerikane “Rolling Stone”, ka mundësi të vijë në Kosovë. Por, nëse pandemia e pamundëson mbajtjen e aktiviteteve kulturore, vokalisti i grupit të njohur “Led Zeppelin” mund të mbajë koncert online. Të paktën kështu janë planet e organizatorëve të festivalit “Hardh Fest” për edicionin e tyre të gjashtë, që pritet të mbahet në shtator.

Drejtori i festivalit, Agron Sokoli, ka thënë për KOHËN se janë në diskutime që ylli kryesor i “Hardh Festit” sivjet të jetë Planti. Stafi i festivalit që mbahet në Rahovec po planifikon që t’i mbajë aktivitetet e shumta, përfshirë edhe garën për të rrëkëllyer gota me raki, e deri te përzgjedhja e “Mbretëreshës së rrushit”.

Janë optimistë që duke kufizuar numrin e pjesëmarrësve dhe duke respektuar masat që janë në fuqi për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19, do t’u lejohet diçka e tillë. Mëdyshje më shumë kanë për mënyrën se si do të mbahen koncertet.

Janë duke menduar opsionin e formatit online, nëse u ndalohet organizimi i performancave skenike dhe tubimet e masave para binës për të përjetuar muzikën e legjendave të rockut, diçka që në edicionet e kaluara ka qenë fare normale.

Robert Anthony Plant u bë i njohur me grupin “Led Zeppelin”. Kur grupi anglez “The Yardbirds” u shpërbë në vitin 1968, kitaristi Jimmy Page dëshiroi të formojë një grup me këngëtarin me të mirë që mund ta gjente.

Si zgjedhje të parë e kishte pasur Terry Reidin, mirëpo mendoi se Robert Plant, atëherë vokalist në “Bend of Joy”, mund të ishte zgjedhje më e mirë. Qëlloi të ishte e saktë.

“Led Zeppelin” filloi të luante në fund të vitit 1968 dhe publiku sakaq u mahnit nga energjia dhe zëri i vokalistit. Për 12 vjet, Plant ishte vokalist, mirëpo grupi do të shpërbëhej kur vdiq bateristi John Bonham. Ata ishin bërë bashkë herë pas here, ku vlen të theksohet paraqitja e vitit 2007, kur luajtën në të njohurën “London’s 02 Arena”. Sidoqoftë, Plant ishte kokëfortë që të mos vazhdonte me grupin.

Filloi të fokusohej në karrierën e tij si solist, ku arriti kulmin në vitin 2009 kur fitoi çmimin “Grammy” për albumin e vitit me “Raising Sand”. Sukseset vazhduan tutje. Në vitin 2010 lansoi solo-albumin “Band of Joy”, të parin me bendin e tij të ri me të njëjtin emër. Kurse këtë vit ai pritet të publikojë antologjinë “Digging Deep: Subterranea”, që do të bëjë bashkë 30 këngë nga karriera solistike e Plantit, përfshirë edhe tri këngë të padëgjuara më parë.

“Hardh Fest”, që nisi si një festë pa mëtime ambicioze në vitin 2001 e me një traditë prej 19 vjetësh, njihet për faktin se solli disa legjenda të muzikës rock në Rahovec. Ronnie Romero, vokalisti ikonik i bendeve “Lords of Black”, “Rainbow” dhe “CoreLeoni”, bashkë me bendin nga Bullgaria “Eridan”, vjet ishin deserti kryesor i “Hardh Festit”. Më e mira deri më tani mbetet prurja e vitit 2017. Atë vit festivali solli ish-vokalistin e “Deep Purple” dhe “Rainbow”, Joe Lynn Turner. Synimet i kanë të mëdha edhe për këtë vit, ani pse bota po përballet me pandemi.

- Advertisement -

Më Shumë

Avokatët: Dosjet e dorëzuara në OVL të UÇK-së dëmtojnë imazhin e Kosovës dhe besueshmërinë në Gjykatën Speciale

Dosjet e dorëzuara në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilat pretendohet të jenë të dokumente të...

Rriten për 7.6 për qind eksportet e Kosovës gjatë muajit gusht

Të dhënat e tregtisë së jashtme së Kosovës për muajin gusht, tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 18.2 për qind, në...

Zyrtare: Hajdari prezantohet te KB Prizreni

Arti Hajdari është basketbollist i ri i KB Prizrenit. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e prizrenasve në Facebook. Së fundi Hajdari ishte pjesë e Pejës...

Dafina Zeqiri shkëlqen edhe pa grim, ja si duket

Dafina Zeqiri, një ndër këngëtaret më të dashura për shqiptarët anë e mbanë botës , kësaj here ka vendosur të tregojë bukurinë pa grim. Gjithmonë...

Morata kryen testet mjekësore me Juventusin

Juventusi ka konfirmuar se Alvaro Morata është duke iu nënshtruar testeve mjekësore në J|Medical. Sulmuesi spanjoll do të transferohet në Torino në formë huazimi nga...

Zafir Berisha e sheh të mirën nga emërimi i tij, thotë se është bërë reklamë e mirë për sigurinë kibernetike

Koordinatori Nacional për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se emërimi i tij në pozitën e re...

Letra e nënës së dy fëmijëve për burrin e saj: Një ditë do të thyhem

Sipas statistikave, 90% e nënave vazhdimisht kanë një ndjenjë faji. Për pjesën më të madhe, kjo është për shkak të faktit se ato mendojnë se...

Nesër “Dita pa makina” në Prizren, ja ku nuk mund të kaloni

Të martën, më 22 shtator në Prizren do të organizohet aktiviteti "Dita pa makina”, që është një ngjarje e lirë ndërkombëtare, e cila organizohet...

Gashi i PDK’së: Nuk votojmë një ligj që varfëron ekonominë e vendit

Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar...

Flet Zafir Berisha, i ka dy fjalë për pozitën e re si Koordinator i sulmeve kibernetike

Zv.ministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka konfirmuar se ka marrë pozitën e Koordinatorit Nacional për sulme kibernetike, shkruan GazetaBlic. Në një shkrim në...

Suharekë: Aprovohet marrëveshja për pranimin e fajësisë, dënohet me kusht i akuzuari për rrezikim të trafikut publik

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Suharekë, të mërkurën, e ka dënuar me burgim në kohëzgjatje prej një viti Mursel Kolgecin, për rrezikim të...

Dalin statistikat, kaq është paga mesatare e kosovarëve në Gjermani

Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por...

TopChannel publikon aktakuzën për Thaçin e Veselin, përmenden edhe emra të tjerë

Ngritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24...

Kur duhet ta vendosni maskën dhe kur kjo nuk është e nevojshme?

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar udhëzuesin për përdorimin e maskave për mbrotje nga COVID-19. Në këtë udhëzues tregohet se kur qytetarët duhet që t’i...

Prizren: “I pasigurt në shtëpi”

Janë bërë më shumë se një vit nga vdekja e nënës së A. H.  Hatije Dina vdiq në moshën 54-vjeçare në rrethana të dyshimta, të...

Malishevë, këmbësori goditet nga vetura, pëson lëndime të rënda

Një burrë teksa po voziste nga pakujdesia ka goditur një këmbësor. Aksidenti ka ndodhur në fshatin Tërpezë të Malishevës dje rreth orës 13:00. Në raportin 24-orësh...

Lajmet e Fundit

Gold AG e konfirmon se po bëhet baba: Fëmijën do ta rris siç thotë feja

Goldi dhe Ermira po bëhen prindër. Reperi i njohur shqiptar, Gold AG gjatë një interviste për Prive e ka konfirmuar se po bëhet baba për...

Cassano: Conte po bën çmenduri me Eriksen, Pirlo te Juve nuk është një bast

Antonio Cassano, ish-futbollisti i njohur italian, tashmë ka rolin e analistit në studio të ndryshme sportive. Më së fundmi, Cassani ka folur për SkySport...

Largimi nga Real Madrid, Casillas rikthehet pas në kohë dhe tregon arsyet

Portieri legjendar spanjoll, Iker Casillas, është rikthyer pas në kohë dhe ka folur për largimin e tij nga Real Madrid, të cilin e cilësoi...

Haskuka, Osmani, ministra e deputetë marrin pjesë në ecjen ‘Garë për shërim’

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ministra e deputetë, drejtorë e zyrtarë komunalë,...

Boza e Prizrenit që ruan recetën, namin e traditën

Sheshi kah “Shatërvani” është pothuajse i zbrazët. Jo fort e zakontë për një ditë vikendi, në shtatorin që vera lëshon “yndyrën” e vapës. Është...