18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Hashim, ku mbetën komunat e Hasit…?

Në fushatën parazgjedhore të zgjedhjeve komunale në vitin 2013, nga posti i kryeministrit Hashim Thaçi ua “plotësonte” dëshirat qytetarëve sikur të kishte një shkop magjik në xhep. Duke shkuar derë më derë u “shpërndante” atyre miliona në këmbim të votës për kandidatët e PDK-së, u premtonte investime, vende pune, rritje pagash, çfarëdo që i binte në mend. Pa u lodhur nëse premtimet e tij ishin të realizueshme apo jo. Sepse Thaçi me mendjen e tij e dinte nga përvoja e zgjedhjeve të mëhershme se këtë popull të zhytur në mjerim social, ekonomik e politik mund ta gënjesh çfarë të duash dhe kurrë të mos i japësh llogari për premtimet e papërmbushura. Prandaj pse mos t’u bëheshin edhe premtime fare pa bazë ligjore për t’u realizuar. I tillë ishte premtimi për t’iu dhënë disa fshatrave statusin e komunave.

Gjatë fushatës të cilën Thaçi si kryeministër e filloi si zakonisht para kohës së paraparë me ligj, duke për të lobuar për partinë e vet, ishte zotuar para banorëve të Rogovës, Gjonajt dhe Zhegrës se nuk do të ketë fuqi politike që do të mund ta pengojë formimin e këtyre komunave. Qeveria e tij madje kishte sjellë edhe vendime për themelimin e këtyre komunave të reja. Krejt kjo kishte ndodhur pak muaj para datës së zgjedhjeve. Qytetarët e gjorë i kishin besuar dhe partia e Thaçit kishte arritur të mbetej në pushtet, për shembull në Prizren, edhe falë votës së tyre.

Që nga fushata kanë kaluar gati dy vjet, por rajoni i Hasit me Rogovën e Gjonajn dhe Zhegrën e Gjilanit vazhdojnë të mbajnë statusin e fshatrave. Sepse vendimi i Thaçit për to ishte vendim i ngutshëm dhe i paanalizuar, që kishte për qëllim përfitimin e votave e jo përmirësimin e kushteve dhe jetës së qytetarëve në këto fshatra. Jetësimi i vendimeve për themelimin e komunave të reja është ligjërisht i pamundshëm. Për t’u realizuar duhet të bëhet plotësimi dhe ndryshimi i Ligjit për kufijtë administrativë.

Me gjithë se e dinte këtë fakt, edhe në fushatën e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2014, Thaçi vazhdoi t’u premtojë banorëve të disa fshatrave e lagjeve se do t’ua kthejë vendbanimet në komuna. Banorëve të Kijevës, që administrohet nga Komuna e Malishevës, Thaçi ua kishte bërë punë të kryer themelimin e komunës. Ai madje kishte thënë se “Komuna e Kijevës dhe funksionimi i saj do të jenë model për komunat e reja të Kosovës”.

Thaçi tani po e shijon më shumë pushtetin si ministër i Jashtëm dhe “nuk po ka kohë” të merret me çikërrima elektorale. Si për shumë premtime të papërmbushura, ia ka lënë në dorë kryeministrit Mustafa i cili wshtw bwrw kryeminister i koalicionit PDK-LDK.. Deri më tani kërkesa që të kthehen në komuna kanë bërë: Zhegra, Hasi, Gjonaj, Kijeva, Komorani, Rugova e Pejës, si dhe Hogoshti i Kamenicës. Banorët e këtyre fshatrave shpresojnë se duke u bërë komuna do të mund të përfitojnë investime, do të zvogëlohej numri i banorëve që ikin dhe se nuk do të humbnin kohë për të marrë shërbimet civile në komunat nga të cilat administrohen aktualisht./MalishevaPress.com/

Më Shumë

Prizren/ Dëshmitari thotë se me inspektorin e akuzuar nuk kishte marrëveshje për mbylljen e lokalit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten, dëshmitari Bislim Bislimaj, pronar i market “Vrrini”, ka mohuar se me të akuzuarin Albrim Poniku ka pasur...

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Pasagjeri që ishte ulur pranë burrit gjatë fluturimit me aeroplan për në Korenë e Jugut i cili hapi derën emergjente, thotë se ishte tmerruar...

Lajmet e Fundit