8.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky i fundit thotë të ketë marrë garancë nga Kurti që Prizrenit nuk do t’i bëhet asnjë e padrejtë.

Haskuka shprehet i bindur se në zgjedhjet e 17 tetorit do të jenë fitues pa shkuar në balotazh, madje shton se do të thyejnë rekord me kandidatët e Kuvendit Komunal.

Garancia për fitore thotë të jetë nga arritjet e qeverisjes së tij në mandatin e parë.

Shkrimi i plotë i Haskukës:

Të dashur qytetarë të Komunës së Prizrenit,

Gjatë këtyre 30 ditëve bëmë një fushatë korrekte, ashtu siç është edhe vetë Lëvizja Vetëvendosje! Në takimin tonë përmbyllës i pranishëm ishte edhe kryeministri i vendit, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, u.d.ministrja Dafina Bunjaku, zëvendësministrat Almir Veliji dhe Sejnur Veshall, deputetët Artan Abrashi, Jetmire Vrenezi, Arbër Rexhaj, Haxhi Avdyli, Duda Balje, Erxhan Galushi, Rasim Demiri, Albert Kinolli, Bahrim Shabani dhe të tjerë, udhëheqësi politik Ertan Simitçi.

Kryeministri ishte këtu për të garantuar se Prizrenit, në mandatin e dytë, nuk do t’i bëhet asnjë e padrejtë. Prizreni nuk ka nevojë për favore, por trajtim të barabartë me komunat tjera. Në këto zgjedhje do të thyejmë rekord me kandidatët në Kuvendin Komunal. Ata do të jenë një mbështetje e fortë e qeverisë komunale. Jemi ndër komunat më të suksesshme në realizimin e projekteve tona, përkundër diskriminimit që na është bërë në buxhet.
Teksti vazhdon pas reklamës

Qytetarët e Komunës së Prizrenit janë punëtorë dhe kur bashkohet me një qeveri punëtore mund të arrijë shumë për ta rritur ekonominë dhe punësimin. Me qeverisjen e Vetëvendosjes Prizreni, edhe në qendër, do të jetë një ndër qytetet më të rëndësishme sa i përket infrastrukturës, i pajisur me stacion modern për trenat, autobusët dhe automjetet.

Arritjet tona në mandatin e parë janë garanci për punët tona të mëtejme. Prizreni do të ketë shëndetësi të fortë e të sigurt, arsim cilësor, zonën më të madhe për këmbësorë në rajon, zhvillim ekonomik e vende pune, ndërsa në fshatrat e komunës sonë do të vijojmë me infrastrukturën e rrugëve e subvencione për fermerët, tani me modernizimin e fermave.

Prizreni do ta ketë prioritet edhe trashëgiminë kulturore dhe zhvillimin e turizmit, ndërsa me mekanizmat për identifikimin e talenteve nga Komuna e Prizrenit, edhe qytet të sportit.
Pra është koha, siç e tha edhe Kryeministri, ta rrisim numrin e punës dhe t’i shtojmë projektet. As nuk guxojmë të kthehemi e të mendojmë që mund të kthehen keqpërdoruesit. Le ta bëjmë Prizrenin komunë model dhe motor të zhvillimit për krejt Kosovën.

Dua t’ju falënderoj nga zemra të gjithë juve që u angazhuat në këtë fushatë. E di që puna jonë nuk mbaron këtu. Ne do të vazhdojmë të punojmë deri më 17 tetor, që në fund të ditës të fitojmë bindshëm, ngase gjithmonë kemi punuar me dy parime, me ligj dhe me program.

Të dashur qytetarë të Komunës së Prizrenit, më 17 tetor, votojeni Lëvizjen Vetëvendosje! Votojeni numrin 144 dhe votojeni kandidatin tuaj të preferuar për Kuvendin Komunal. Votoni pa frikë, sepse ne do të fitojmë bindshëm dhe Prizreni nuk do të ketë balotazh.

Mirupafshim në fitoren tonë!
Mytaher Haskuka

Më Shumë

Dy të vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19

Janë regjistruar 14 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërsa janë regjistruar dy vdekje. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë...

Hajnat bëjnë kërdi në një shtëpi në Rahovec, vjedhin ari dhe para me vlerë mbi 25 mijë euro

Mbrëmë në fshatin Brestovc të komunës së Rahovecit disa persona të panjohur kanë hyrë në shtëpinë e ankuesit dhe kanë vjedhur para të gatshme,...

Haxhi Avdyli komenton foton ku shihet bashkë me Hashim Thaçin

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli e ka mohuar se ka qenë pjesë e strukturave të Partisë Demokratike të Kosovës përkundër se i është...

Haskuka në Reçan: Jemi bërë bashkë për Prizrenin

Kanidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, bashkë me zv.ministrin Almir Veliji, nënkryetaren e Komunës për Komunitete, Memnuna Ajdini, kryetarin e...

Ekspertët e procesit të integrimeve: Kosova duhet të lobojë për liberalizimin e vizave

Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por një gjë e tillë nuk po ndodhë. Njohësit e çështjeve politike këtë...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Policia në Prizren arreston një person i cili kishte marrë pjesë në një rrahje

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më datë 7 gusht 2021, në rrugën “Enver Hadri” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim...

Totti: Nga Roma do të isha larguar vetëm për Real Madridin

Legjenda e Romës, Francesco Totti, ka theksuar se gjiganti spanjoll Real Madridi është klubi i vetëm për të cilin do ta kishte lënë Romën. Historia...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Mbi 200 shtëpi të përmbytura në Greqi

Më shumë se 200 banesa janë përmbytur nga moti i keq në Greqi. Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në Evian veriore,...

VV: 12 zotimet për trashëgiminë dhe kulturën në Prizren

Nga Lëvizja Vetëvendosje në Prizren kanë bërë të ditur se gjatë ditës së djeshme kryeministri Albin Kurti, e ka vizituar këtë qytet bashkë me...

Elezi: KQZ po shpërndan materialin zgjedhor nëpër komuna, gjithçka po shkon sipas planifikimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër komuna. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media, tha...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Të shtëna me armë zjarri në Nashec të Prizrenit

Policia në Prizren po e heton një rast ku dyshohet se persona të panjohur kanë shtënë me armë zjarri nga një veturë. Rasti ka ndodhur...

Lulzim Basha: Nuk pështyj mbi 16 vite bashkëpunimi me Sali Berishën

Lulzim Basha tha këtë të enjte se nuk pështynte mbi 16 vitet e bashkëpunimi dhe partneritetit me Sali Berishën. Komentet i bëri gjatë replikave që...

Specialja kërkon nga Policia e Kosovës që të përgjigjen nëse mund të sigurojnë mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK-së

Dhomat e Specializuara në Hagë, kanë lëshuar një urdhër për Policinë e Kosovës për t’u përgjigjur në detaje nëse ata mund të sigurojnë mbrojtjen...

Lajmet e Fundit