12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Haxhi Avdyli: Presidentin duhet ta zgjedhim ne dhe VV-ja, s’mund ta importojmë nga Brazili

Në kohën kur LDK dhe Vetëvendosje po bëjnë përpjekje për arritjen e një koalicioni, çështja e shumë diskutuar është edhe ajo e një marrëveshje potenciale për postin e presidentit.

Në opinion ka shumë zëra që thonë se posti i presidentit nuk duhet të përfshihet në pazaret politike për koalicion mes këtyre dy partive, duke kërkuar një emër të pavarur. Megjithatë kreu i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se para arritjes së koalicionit do të merren vesh edhe për atë se kujt do t’i takojë posti i presidentit.

E se presidenti duhet të zgjidhet në një marrëveshje politike LDK-VV e thotë edhe deputeti i zgjedhur i partisë së Isa Mustafës, Haxhi Avdyli.

Në një shkrim në profilin e tij, Avdyli ka thënë se nuk mund të importojnë ndonjë emër të pavarur për president nga Brazili.

“Prandaj VV e LDK si parti politike, si organizata jo të pavarura, duhet ta gjejnë konsensusin për koalicionin e ndryshimit me President politik në pako. Qytetari na ka votuar si parti politike, dikë 26% e dike 25% për të qeverisur politikisht e për të gjetur konsensus mes nesh”, ka shkruar Avdyli.

Shkrimi i plotë:

Në kërkim të Presidentit të “PAVARUR”.

Në Kosovën ku nga 1.8 milion qytetarë,ku të gjithë mirren me politikë zor që gjen person të pavarur plotësisht nga politika prandaj edhe President të pavarur zor që gjindet. Por edhe nêse e gjejmë diku të strukur në ndonje skaj të Kosovës, jashtë rrjedhave të përditshme sociale , ai ose ajo as nuk i duhet atij posti. Apo po e bëjmë një të pavarur sa për tia dhënë një rrogë. Sot kandidatë të “pavarur” për President edhe mund gjejmë, por që janë të varur nga VV, ka edhe të pavarur që me shpirt duan LDK-në, e shumë të “pavarur” gjejmê që privilegjet e arritjet e pavarësisë intelektuale i kanë bërë duke u zvarritur nëpër zyret e PAN-it . Mundësi ka që një President të pavarur ta eksportojmë edhe nga Brazili por sdi a ia vlen. Në një Kosovë me probleme të medha puro politike, me një Presidencë që duhet të mirret me politikë e jo me teatër, me një koalicion që ka marrë më shumë se 50% të votave të qytetarëve, ska nevojë askush nga ne ta luajmë “Francuzin” në kërkim të

Presidentit inekzistent apolitik . Prandaj VV e LDK si parti politike, si organizata jo të pavarura, duhet ta gjejnë konsensusin për koalicionin e ndryshimit me President politik në pako. Qytetari na ka votuar si parti politike, dikë 26% e dike 25% për të qeverisur politikisht e pêr të gjetur konsensus mes nesh.

Më Shumë

Humbjet milionëshe të Trustit Pensional

Trusti Pensional i Kosovës vazhdon të mbetet pa bord drejtues. Komisioni për përzgjedhjen e anëtarëve të bordit nuk ka kthyer përgjigje për Radio Kosovën...

Krasniqi, Kurtit: Në vilën e kasapit të Kosovës, Titos, pranove të gjitha ato që i kundërshtoje

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kritikuar ashpër kryeministrin e vendit, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur në Ohër me presidentin...

Lajmet e Fundit