8.9 C
Prizren
E martë, 2 Nëntor, 2021

Hoti thotë se mosbartja e maskave përbën vepër penale

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes konferencës për media tha se vendosja e maskës është e obligueshme dhe se ata që nuk e vendosin, bëjnë vepër penale.

“Masat janë të thjeshta, shumë të qarta, maskat, distanca dhe larja e duarve, jemi të obligueshëm të gjithë t’i marrim këto masa, kur ecim, kur hipim në autobus. Çdo kush që nuk i zbaton këto masa, bën vepër penale, sepse rrezikon shëndetin e vet, jetën e vet dhe shëndetin e të tjerëve”, u shpreh Hoti.

Hoti gjithashtu tha stafi mjekësor është 8% i prekur, për shkak të punës së madhe të tyre

“Stafi mjekësor është duke bërë maksimumin, 8% e të infektuarve janë mjekë, sepse ata janë vija e parë e frontit”, tha Hoti.

Më tutje, ai tha se situata është nën kontrollë, por nën kontrollë të brishtë, gjithashtu theksoi se inspektorët do të jenë në rrugë 24 orë.

“Situata është nën kontroll, nën kontroll të brishtë, duhet të menaxhojmë situatën. Inspektorët do të jenë 24 orë, nëse nuk vendosni maskë, do të dënoheni”, tha ai

Më Shumë

Medalioni që tregon historinë e ushtarit të rënë në Rusi

Ditët e fundit në Itali ka nisur një fushatë sociale për t’i kthyer medalionin një ushtari italian të rënë gjatë luftës. Ky i fundit, sipas...

“30 mijë euro borxh…”/ Zbulohet kuptimi i shifrës që u ‘gdhend’ në trupin e gruas së mjekut në Prizren

Dy persona të maskuar u futën pasditen e djeshme në shtëpinë e një mjeku në Prizren, ku vodhën 10 mijë euro ari. Në momentin...

Përlotet sërish Beatrix Ramosaj, brenda shtëpisë së Big Brother ia fusin qenin e saj

Prova javore e banorëve po sfidon tej mase banorët e Big Brother VIP Albania. Atyre nuk u lejohet të reagojnë ndaj personave apo çfarëdo që...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një vajzë e mitur është zhdukur në Prizren. Policia ka njoftuar se babai i vajzës ka njoftuar se ajo ka dal nga shtëpia të martën...

Tërmet në Suharekë

Rreth orës 18:59 në Kosovë u regjistrua edhe një tërmet. Sipas Earthquake, tërmeti ishte me magnitudë 2.4 shkallë të Rihterit. Dridhjet ishin ndjerë kryesisht në pjesën...

Abdixhiku kujton Ukë Bytyqin: Mbetet figurë identifikuese e LDK-së

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka përkujtuar ish-kryetarin e Suharekës dhe veprimtarin e madh të LDK-së, Ukë Bytyçi. “Sot u bën 19 vjet nga vrasja...

Restoranti i Nusret po kërkon kuzhinierë, pagesa për orë nxit shumë reagime

Restoranti luksoz i Salt Bae në Londër ka qenë shumë i komentuar javët e fundit. Fillimisht ishin çmimet e larta – rreth 800 euro për...

Kurti merr pjesë në ceremoninë e gurthemelit të monumentit “Nëna e Zymit”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në vendosjen e gurthemelit të monumentit “Nëna e Zymit”, aktivitet ky i mbajtur në...

KDTP dhe KATP fitojnë nga gjashtë vota me kusht në Mamushë

Partitë KDTP dhe KATP kanë fituar nga gjashtë vota me kusht, në garën për udhëheqësi të Parteshit. Dy partitë votat e njëjta i kanë marrë...

Prizren/ Rrahu gruan dhe ia gjuajti telefonin në fytyrë, gjykata e dënon me një vit burgim

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarit   N.J.,  për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”. “Me datë 02...

Çdo vit e më shtrenjtë, si kanë ndryshuar çmimet e produkteve ndër vite

Në Kosovë, gjatë muajit shtator janë rritur çmimet e artikujve deri në pesë për qind, sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës....

64 pacientë me Covid po marrin trajtim në spitalet e Kosovës

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar për gjendjen e pacientëve me Covid në spitalet e Kosovës. Sipas ShSKUK-së, 64 pacientë janë në...

Intervista me kryeministrin Turhan Pasha mbi trazirat e brendshme në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Nëntor 2021 “Le Matin” ka botuar, të dielën e 31 majit 1914, në faqen n°3, intervistën ekskluzive me Turhan...

Qeveria për muajin nëntor ndan nga 100 euro për përfituesit e skemës pensionale

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar pika e propozim vendimit për aprovimin e pagesës shtesë për përfituesit e skemës pensionale...

Bëri 22 vite burg për një krim që s’e kreu, gjykata dëmshpërblen me 25 mln dollarë

Juria e SHBA ka vendosur që Eddie Bolden ng Chicago të dëmshpërblehej me 25 milionë dollar, pasi kaloi 22 vite burg për një krim...

Infektohet me Covid, Jon Bon Jovi anulon koncertin në Miami pak minuta para daljes në skenë

Jon Bon Jovi anuloi koncertin e tij të së shtunës (30 tetor) në Miami, pasi u diagnostikua me COVID-19. Publiku kishte mbërritur tashmë në “Loews...

Lajmet e Fundit