25.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Hoxhaj: Kosova të kyçet në TAP

Enver Hoxha, ministerMinistri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë se janë duke u bërë përpjekje që Kosova të kyçet në projektin e gazsjellësit Trans-Adriatik (TAP).
Ai ka thënë se që nga bërja publike e këtij projekti, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai personalisht, janë angazhuar në takime të ndryshme me Shqipërinë dhe me qeveritë e shteteve të BE-së – të cilat janë aksionarë në këtë projekt – që edhe Kosova të përfshihet në TAP,shkruan Epoka e re.

Hoxhaj ka thënë se Kosova duhet të jetë vendkalim i këtij burimi të rëndësishëm natyror.

“Kyçja e Kosovës në TAP do të krijonte të ardhura vjetore të qëndrueshme. Në rrafshin ekonomik do t’i sillte Kosovës diversitet në burimet energjetike dhe padyshim se qytetarët e Kosovës do të kishin çmime më të ulëta të furnizimit me energji nëpërmjet këtij gazi”, ka thënë Hoxhaj.

Më Shumë

Përkujtohen dëshmorët e rënë në ‘Betejën e Rahovecit’

Sot janë përkujtuar dëshmorët Agim Çelaj, Sadik Shala, Afrim Krasniqi, Hamdi Berisha, Habib Berisha, Gani Paçarizi, Liman Gegaj, Ramadan Morina dhe Ruxhdi Gjyliqi,...

Seanca e radhës së Kuvendit të Prizrenit: Fokus në menaxhimin e mbeturinave dhe dhënien e pronave komunale

Të enjten u mbajt mbledhja e radhës e Kuvendit të Prizrenit, ku u shqyrtuan dhe miratuan një sërë pikash të rendit të ditës. Pjesa më...

Lajmet e Fundit