30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Debat për përfshirjen e gruas në procesin zgjedhor

ismet kryeziuDemokracia në Veprim (DnV) organizon sot debatin publik me temën “Përfshirja e gruas në procesin zgjedhor në regjionin e Prizrenit”.Drejtori Ekzekutiv i Demokracisë në Veprim, Ismet Kryeziu tha se në këtë debat do të shtjellohen problematikat dhe do të nxirren rekomandime për adresimin e një numër çështjesh që i kanë përcjellë zgjedhjet e kaluara në aspektin gjinor, siç janë: votimi familjar, numri tejet vogël i grave komisionere në vendvotime, numri i vogël i vëzhguesve zgjedhore, si dhe pjesëmarrja e ulët e grave në votim.

“Rekomandimet e nxjerra do i ndihmojnë DnV –së, dhe institucioneve vendimmarrëse për rritjen e pjesëmarrjes se gruas dhe garantimin e balancit gjinor, për të siguruar pjesëmarrje më të madhe të gruas në procesin zgjedhor në regjionin e Prizrenit”, tha Kryeziu.

Pjesëmarrës në këtë takim do të jenë kryesuesit e komisioneve komunale zgjedhore (KKZ), këshillëtarë të asambleve komunale të regjionit, përfaqësues të shoqërisë civile, organizatave të ndryshme ndërkombëtare, etj.Debati do të mbahet sot nga ora 11:00 deri në 12:30 në Restorant “Ambienti” (Sheshi Shatërvan- Prizren)/PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Nagavci: Kërcënimi i SBASHK-ut me grevë të përgjithshme me 1 shtator, është i papranueshëm

Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci, kërcënimin e SBASHK-ut me grevë në fillim të vitit të ri shkollor e ka quajtur të papranueshëm, pasi me...

Vetaksident në dalje të Malishevës, pesë të lënduar

Një vetaksident ka ndodhur në dalje të Malishevës. Si pasojë pesë persona janë lënduar, njëri nga ta ka lëndime më të rënda. Lajmin e ka dhënë,...

Lajmet e Fundit