14.2 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Hoxhaj në Prizren: Dy modele në këto zgjedhje, plani im i Rimëkëmbjes përballë demagogjisë dhe popullizmit të Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot një takim me bizneset e shoqatës “Esnaf” në Prizren.

Para tyre ai ka prezantuar planin e rimëkëmbjes, ku ka thënë se ndihma për sektorin privat është prioritet.

Ai ka theksuar se për PDK-në, Prizreni është kryeqyteti ekonomik i Kosovës dhe këtë qytet duan ta kthejnë në një qendër të madhe të zhvillimit ekonomik të vendit.

Sipas Hoxhajt në këto zgjedhje ka dy persona që garojnë për t’u bërë kryeministër, jam unë dhe Albin Kurti dhe ka dy modele ekonomike, të cilat mund të krijohen në Kosovë.

“Modeli i parë është modeli i jonë që parasheh lehtësira fiskale për bizneset dhe kemi politikë të qarte fiskale se çka do të bëjmë për bizneset. Modeli jonë parasheh mbështetje institucionale për bizneset dhe jemi të interesuar që ta bëjmë një gjë të tillë dhe parasheh mbështetje të mirëfilltë në formë të granteve, ne mendojmë që duhet të ketë një fond rreth 500 milionë euro që në formë të granteve do t’iu ndahet të gjithë atyre bizneseve të cilët janë goditur për shkak të pandemisë“, ka thesuar ai.

Hoxhaj ka thënë se grantët janë para të gatshme të cilat nuk i kthehen asnjëherë qeverisë, por ndihmojnë zhvillimin e biznesit.

Ai ka theksuar se modeli i VV-së, është model i retorkës, demagogjisë dhe popullizmit, që parasheh rritje të taksave.

Ndërsa, nënkryetari i PDK-së, Bedri Hamza, para tyre shpalosi planin e rimëkëmvjes, ku ka theksuar se prioritet është ndihma për bizneset që janë dëmtuar nga pandemia.

“Përveç këtij fondi kemi parapa që të bëhet subvencionimu i normave të interesit, se po e dimë që edhe kamatat po janë kosto për biznesin. Subvencionimi i normave të interesit për të gjitha ndërmarrjet prodhuese, përpunuese, shërbyese që kanë qëllim të eksportit. Përtej  normave të interesit të gjitha kompanitë që paguajnë tatim në fitim të korporatave, punësojnë deri në nivel të caktuar dhe bëjnë deri në një nivel investime norma e tatimit në fitim në korporata të përshkallëzohet 8, 7, 5 edhe 0. Të gjithë ata punëdhënës që pagën mesatare të të punësuarve të vet e bëjnë 500 euro shteti ua zvogëlon normën e tatimit në fitim të korporstave prej 10 në 5”, ka shtuar ai.

Siaps tij, planin i rimekëmbjës së PDK-së, do të ketë rritje të kapitalit të Fondit Kosovar për Garantimin e Kredive deri në 100% për të mbështetur apo për të garantuar projekte të ndryshme investuese në shumë prej 100% për bizneset.

Hoxhaj, gjatë qëndrimit në Prizren ka zhvilluar një vizitë edhe tek kompania prodhuese Abi dhe ka vizituar bizneet në Abi Qarshia.

“Ne jemi partia e vetme që kemi plan konkret, të matshëm dhe të zbatueshëm, për t’iu dalë në ndihmë ndërmarrjeve private. Problemet ekonomike të shkaktuara nga pandemia nuk mund të zgjidhen me retorikë, demagogji e populizëm. Ato kërkojnë përgjigje profesionale, të përgjegjshme, serioze dhe atë e ka Bedri Hamza, e kemi ne me planin e rimëkëmbjes.

I kemi mbi një miliard euro investime në sektorin privat, mbi 500 milionë euro investime direkte pa kthim, ulje të TVSH-së, politika favorizuese në doganë dhe akcizë”, ka thënë ai.

Hoxhaj po ashtu ka takuar shumë qytetarë në Prizren me të cilët ka bashkëbiseduar për progamin e Rimëkëmbjes.

 

Më Shumë

Nuk respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten 548 qytetarë

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 548 gjoba për shkak të mosrespektimit të masave anti-COVID. 14 persona u arrestuan, tetë persona...

Prizrenasi mashtrohet nga “punëtori” i Kuvendit të Kosovës, ia mori afro 3 mijë euro

Policia e Kosovës ka prangosur personin me inicialet G. K, i lindur në vitin 1990, pasi ishte prezantuar rrejshëm si person zyrtar që punon...

A mundet Osmani ta mandatojë Kurtin?

Ish-gjyqtarja e Kushtetueses, Gjyljeta Mushkolaj, ka thënë se kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës i cili do të ushtrojë edhe detyrën e presidentit...

Alonso i vendosur të qëndrojë te Chelsea

Marcos Alonso është i vendosur të qëndrojë më gjatë te Chelsea, raporton “The Sun”. Kontrata e spanjollit me Chelsean skadon në fund të stinorit, por...

Kaq është paga mesatare e kosovarëve në Gjermani

Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por...

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm Policia e Kosovës ka njoftuar se një prej të arrestuarve në aksionin e djeshëm në...

Më të votuarit e LDK-së në Dragash, Hoti radhitet i treti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar publikimin e formularëve me rezultatet për kandidatët për deputet të subjekteve politike në vend, një gjë të tillë...

Fermeri nga Krusha: Ryshfetin e kërkojnë përmes inspektorëve që vijnë nga qytetet tjera

Fermeri nga Krusha Bedri Duraki ka treguar problemet me të cilat është ballafaquar derisa ka fituar grantin për bujqësi. Duraki në “Debat Plus” thotë se...

Balje ironizon me Vakatin: Po i presim t’i falënderojnë komunat serbe për vota

Ish-deputetja nga radhët komunitetit boshnjak dhe liderja e SDU-së Duda Balje ka ironizuar me ish-partinë e saj. “Tani ne vete?m po presim qe? Koalicioni Vakat...

Një i vdekur e 398 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë ka vdekur një person nga koronavirusi ndërsa 298 kanë rezultuar pozitivë. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, gjatë...

Vidhen tetë xhami në Tiranë

Vjedhja e institucioneve të kultit është kthyer në një fenomen shqetësues gjatë kohëve të fundit në Tiranë. Të paktën tetë xhami janë grabitur nga persona...

Marku i papërmbajtshëm, fiton ndaj Charlton

Florian Marku ka arritur ta fitojë meçin ndaj Rylan Charlton në eventin e sotëm në boks. Boksieri shqiptar arriti që me goditjet e tij të...

Arrestohen dy femra në Prizren

Dy femra janë arrestuar në Prizren. Ato dyshohen për ushtrim të prostitucionit. Sipas policisë njëra është shtetase kosovare, kurse tjetra shtetase e Shqipërisë. “ Pas një pune...

Hykmete Bajrami dorëhiqet nga detyra e ministres së Financave

Hykmete Bajrami është liruar nga detyra e ministres së Financave. Ajo këtë e ka konfirmuar për Klankosova.tv, por ka mohuar se ka dhënë dorëheqje nga...

Gjykata Themelore në Prizren cakton masë arresti shtëpiak ndaj një të mituri për vepër penale

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër...

Kuvendi i Prizrenit s’e miraton huamarrjen nga BERZH-i, Haskuka përplaset me kuvendarët

Kuvendarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit në seancën e fundit të këtij organi me shumicë votash nuk e kanë miratuar propozim-vendimin për huamarrje...

Lajmet e Fundit