22.8 C
Prizren
E enjte, 11 Gusht, 2022

Inspektimi i prodhuesit të produkteve të pemëve dhe perimeve në Prizren

Drejtoria e Inspektorateve ka bërë inspektimin e njërit nga katër prodhuesit e produkteve të pemëve dhe perimeve në komunën e Prizrenit, të cilët me përpunimin e tyre përfitojnë produkte finale si perime të pasterizuara, ajvar, pure domatesh, reçel etj, raporton PrizrenPress.

I pranishëm ishte edhe drejtori i Inspektoratit, Edon Muçaj.

Sipas njoftimit, gjatë inspektimit u kërkuan dokumentacione për prejardhjen e lëndëve të para, kurse për ato të importuara u kërkuan certifikatat fito-sanitare.

“Për produktet finale, përveç analizave në laboratoret interne, u kërkuan dhe u dokumentuan edhe analizat fiziko-kimike dhe mikrobiologjike të kryera nga organet kompetente, ku prodhuesi në fjalë ishte i pajisur me dokumentet e nevojshme”, thuhet në njoftim.

Kjo komunë ka bërë me dije se inspektimet e ngjashme do të vazhdojnë edhe gjatë ditëve të ardhshme./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizren, 676 raste aktive me COVID

Prishtina vazhdon të jetë komuna me numrin më të lartë të rasteve aktive me COVID, ndërsa aktualisht në të gjithë vendin në total numri...

Deputeti ukrainas, me rezolutë në parlament, kërkon që Ukraina ta njohë Kosovën

Deputeti i Parlamentit të Ukrainës, Oleksiy Goncharenko, ka bërë të ditur se ka dorëzuar një rezolutë në parlamentin ukrainas, ku bëhet thirrje që Ukraina...

Lajmet e Fundit