18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

IQPM: Qeveria e Kosovës dhe PDK-ja po i bëjnë presion qytetarëve të Malishevës

IQPM-logoIniciativa Qytetare Për Malishevë, ka akuzuar PDK-në për ushtrim të presionit që po iu bëhet përkrahësve të kësaj iniciative

“Këto ditë iu kanë nënshtruar një presioni të pa parë nga Dega e PDK-së në Malishevë, kabineti i Qeverisë së Kosovës dhe nga strukturat e larta të PDK-së .Dega e PDK-së, në Malishevë duke e pa humbjen e ka humbur durimin dhe orientimin e saj. Ajo e gjendur për ballë kësaj krize , ka marrë masa presioni duke filluar nga kërcënimet e deri tek keq përdorimi i mjeteve publike dhe administratës, për blerjen e votës”, thuhet në komunikatën e IQPM-së .

Sipas kësaj iniciative Dega e PDK-së në Malishevë e mbështetur nga qendra ka angazhuar të gjitha strukturat jo formale të cilat në mënyrë të tërbuar po trokasin derë me derë tërë natën për të friksuar e kërcënuar qytetarët më të vetmin qellim, për të penguar dhe ndryshuar vullnetin e qytetareve të Malishevës.

”IQPM duke pa këtë gjendje kërkon nga institucionet e Republikës së Kosovës monitorim më të fortë të fushatës zgjedhore në Malishevë. Po ashtu ne , bëjmë thirrje organizatave ndërkombëtare të cilat janë të angazhuara për të monitoruar zgjedhjet e nëntorit , qysh nga tash të marrin masat për të pasur monitorim dhe vëzhgim sa më të madh të zgjedhjeve në Malishevë pasi që shihet qartë se pushtetarët aktual në Malishevë nëpër mes grupeve jo formale po përpiqen me çdo kusht të mbajë pushtetin. Qytetarët e Malishevës kanë vetëm një kërkesë, largimin e Isni Kilajt nga pushteti dhe këtë duhet ta kuptojë edhe z, Hashim Thaçi, sa do që mundë t’i duket e pa pranueshme kjo do të ndodhë me 03 nëntor 2013 sepse ky është vullneti qytetareve të Malishevës”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Aksident në Prizren, katër të lënduar

Katër persona janë lënduar në një aksident trafiku në rrugën "Wesli Klark" në Prizren. Sipas policisë, aksidenti ka ndodhur mes dy automjeteve, raporton PrizrenPress. "Rr. Wesli...

Malisheva e Nismës i harxhon 50 mijë euro për këshilla, thotë që ka pak punëtorë

Mbi 50 mijë euro do të shpenzojë nga buxheti i saj, komuna e Malishevës për shërbime konsulente në shtatë drejtori. Sipas komunës këto shpallje...

Lajmet e Fundit