16.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Irani ekzekuton tre burra për protestat e fundit

Autoritetet iraniane ekzekutuan tre burra të premten për shkak të protestave të fundit, tha gjyqësori i vendit në Twitter.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

Majid Kazemi, Saleh Mirhashemi dhe Saeed Yaghoubi u ekzekutuan në qytetin qendror të Isfahan-it, sipas autoriteteve vendase.

Ata ishin të implikuar në vdekjen e dy anëtarëve të forcës paraushtarake Basij dhe një oficeri të zbatimit të ligjit.

Departamenti Amerikan i Shtetit i bëri thirrje të enjten Iranit që të mos kryejë ekzekutimet e tre burrave në lidhje me pjesëmarrjen e tyre në protestat antiqeveritare që u përhapën pas vdekjes vitin e kaluar të një gruaje të re kurde iraniane.

Të tre burrat i kishin bërë thirrje publikut për mbështetje të mërkurën në një shënim të shkruar me dorë, duke thënë: “Mos i lini ata të na vrasin”. Albanian Post

Më Shumë

Zojz, hajnat vjedhin mbi 20 krerë dele e qengja dhe 30 pula

Blegtorit Demush Bytyçit nga fshati Zojz i janë vjedhur 20 krerë dele dhe qengja dhe 30 pula. Vjedhja ka ndodhur sot, në orët e hershme...

“Dardanët” në Prizren e presin Zvicrën dhe Danimarkën

Kombëtarja A e Kosovës prej 19 korrik e deri më 05 gusht do të zhvilloj katër ndeshje në kuadër të parakualifikimeve për FIBA EuroBasket...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit