14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Ish-kryeprokurori i rikthehet politikës, flet për aktivitetin e tij brenda LDK-së

Ish-kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, më pas prokuror në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, i është rikthyer aktivitetit të tij politik në Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Në një bisedë për Gazetën Express, Hoxha tregon për aktivitetin e tij brenda partisë si dhe nëse ka ambicie për të kandiduar si deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Kandidati i LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti, të shtunën mbajti tubim në Prizren, por ajo që u vu re ishte prania e Sylë Hoxhës, i cili u pa i ulur në rreshtin e parë.

Teksa foli për praninë e tij në këtë tubim politik, Sylë Hoxha tha se i është rikthyer LDK-së dhe tani që është në pension ka të drejt të jetë i pranishëm në aktivitetet e partisë.

“Po jam anëtar i kësaj partie, kam qenë edhe më herët edhe në funksion, tash jam anëtar edhe kam shku në tubim. Kurdo që ka tubime shkoj, se tash jam anëtar. Ju e dini se jam në pension dhe mundem me shku, e nuk kam ndonjë ndalesë, anëtar jam”, tha Hoxha për Gazetën Express.

Ai tha se pjesë e partisë ka qenë edhe në të kaluarën, por aktivitetin e tij e kishte pushuar për shkak të punës në prokurori.

“Në parti kam qenë edhe më herët në LDK, por mandej e kam pushu aktivitetin sepse kam qenë në prokurori, e tash jam rikthy prap. Jam rikthy masi kam dal në pension dhe kam drejt me u marrë me aktivitet si anëtar i partisë”, shtoi ai.

I pyetur nëse ka ndonjë funksion brenda partisë, ish-prokurori special tha “Nuk kam për momentin ndonjë funksion”.

Ndërsa në pyetjen se a ka pretendime për të qenë kandidat për deputet, ai u përgjigj: “Nuk varet ajo prej meje”.

Tutje ai tha se askush nuk i ka ofruar të jetë kandidat për deputet.

“Nuk më ka ofru askush deri më tani, nuk e di”.

Sylë Hoxha u pensionua në shkurt të vitit 2020, ndërsa emri i tij ishte përmendur edhe në përgjimet e publikuara si “Dosja e Shefave”.

Disa vjet para pensionimit ai u transferua si prokuror special në Prishtinë, pasi nuk kishte arritur të triumfonte sërish si kryeprokuror në Prokurorinë Themelore të Prizrenit.

Hoxha në të kaluarën ka qenë zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e LDK-së. /Gazeta Express/

Më Shumë

Sigal Prishtina – Bashkimi luftojnë për playoff, interesante sfida në Prizren

Super dita e shtunë në Art Motion është mjaft e pasur me ndeshje nga basketbolli. Xhiro e fundit në Five Star Superligën do t’i ketë...

Prizren, 10 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 518 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.582 raste, kurse...

Efekti i mbylljes/ Shumë kosovarë ia mësyjnë Shqipërsë, kolona të gjata në Vërmicë

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vermicë, mëngjesin e së enjtës janë krijuar kolona të gjata të veturave. Shumë qytetarë të vendit në këtë fundjavë,...

Arrestohet një person në Vërmicë, për dhënie ryshfeti

Një person është arrestuar në pikën e kalimit kufitar në Vërmicë për dhënie ryshfeti. I njëjti në dokumentet të cilat ia ka prezantuar policëve në...

Moti sot me diell dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik ka njoftuar se të enjten parashihet të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -3...

Totaj thotë se vendosja e flamurit partiak gjatë inaugurimit të Presidentes është në kundërshtim me Kushtetutën

Shaqir Totaj i PDK-së, tha se gjatë inaugurimit të Presidentes janë vërejt lëshime për sa i përket mënyrës së përdorimit të simboleve shtetërore, konkretisht...

Fjalët prekëse të babait të Luran Ahmetit: Mos u hidhëro që nëna jote e përlotur të pret gjithë natën të vish

Poeti Xhabir Ahmeti ka bërë një dedikim prekës për djalin e tij, aktorin e njohur Luran Ahmeti, i cili ditë më parë humbi betejën...

Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë persona kanë vdekur dhe 345 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto të dhëna kanë dalë nga 3.208...

Nesër rifillon procesi mësimor

Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë Covid-19 në klasat nga 6 deri...

Kujt do t’iu konfiksohet pasuria me ligjin e ri?

Para disa ditësh nga Ministria e Drejtësisë kanë njoftuar se është finalizuar dhe proceduar në Qeveri koncept-dokumenti për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. Koncept-dokumenti parasheh...

Alarmante: 93 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 642 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 80.132 raste, kurse...

Emri i Miloshoviqit lakohet në Kuvendin e Prizrenit

Emri i ish-liderit serb, Slobodan Miloshoviq, është bërë pjesë e debatit në seancën e fundit të Kuvendit Komunal të Prizrenit. Kuvendarët e opozitës, vendimin e...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

Rukiqi tregon se kur do t’iu dalin paratë punëtorëve që janë ndikuar nga masat e reja

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se është takuar me Ministrin e Financave, Hekuran Muratin, me të cilin janë dakorduar...

Prizren, kafiteritë e mbyllura, turistët vërshojnë sheshin (VIDEO)

Sheshet kryesore të Prizrenit u mbushën përplot njerëz të dielën. Masat anti COVID duket se nuk po e ndalojnë grumbullimin e njerëzve që kohën me...

Shaqir Totaj konfirmon kandidaturën për kryetar të Prizrenit

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj ka konfirmuar kandidaturën e tij për kryetar të Prizrenit. Totaj tha se për këta e ka përkrahjen...

Lajmet e Fundit