8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Islami: Qosja pa magjistraturë, direkt në doktoratë

Qosja Hivzi islamiKryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Hivzi Islami, ka parashtruar 55 pyetje, në fakt, akuza për Rexhep Qosjen, duke përdorur gjuhë të ashpër dhe fyese ndaj tij.

Mes tjerash Islami pyet Qosjen se si ka mundur të avancohet prej një lektori të zakonshëm të Radio-Prishtinës, siç thotë ai, drejt hulumtues shkencor në Institutin Albanologjik, pa magjistraturë shkencore, duke e akuzuar profesionalisht se nuk ka mundur t’i jepje provimet në shkallën e tretë në Beograd.

Pyetja e Islamit ishte se përse Qosja ka mundur të kaloj pa magjistraturë shkencore drejt në doktoratë. Ndër tjerash Islami përmend edhe tri mandatet e drejtorit në Institutin Albanologjik, duke thënë se zgjedhja e Qosjes në atë post, pa konkurrencë ishte përjashtim në gjithë ish-Jugosllavinë, raportonn RTK.

Poashtu në pyetjet e Islamit, përmendet edhe zgjedhja e Sinan Hasanin për anëtar të ASHAK-ut sipas propozimit të Qosjes i cili akuzohet edhe për denoncimin e demonstratave të studentëve të vitit 1981 etj.

Më Shumë

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë, pasi i ofroi policit në Kosovë 20 euro ryshfet

Policia e Kosovës ka arrestuar të hënën në mbrëmje në pikë-kalimin kufitar të Vermicës një shtetas të Shqipërisë. Policia ka njoftuar të martën, se arrestimi...

Krimet e Enver Hoxhës dhe të regjimit të tij mbi gjuhën dhe letërsinë shqipe

Nga: Muhamet Hamiti Përmbajtja e revistës “Studime filologjike” nr. 4, 1988, në Tiranë, jep pasqyrën e lëndës së kësaj të përkohshmeje jetëgjatë që jep pasqyrën turpit të...

Moti sot

Lajmet e Fundit