30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ismajli garanton vlerësim profesional të shkaqeve të shpërthimit në KEK

Fadil IsmajliMinistria e Zhvillimit Ekonomik ka treguar se në tragjedinë e KEK-ut, ka pasur një reagim të shpejtë të Policisë, Zjarrfikësve, Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agjencionit për Menaxhimin e Emergjencave dhe Qendrave të Mjekësisë Familjare dhe QKUK-së, ndërsa në kohë është bërë evakuimi i personelit nga të gjitha repartet e Bllokut A dhe aktualisht nuk ka rrezik.

Kjo ministri, përmes një njoftimi për media, po ashtu garanton se do të bëhet një vlerësim profesional i shkaqeve të shpërthimit, ndërsa nënvizon se çdo tendencë për të shfrytëzuar këtë tragjedi për përfitime të cilitdo lloj është jashtë parimeve humane e morale.

E në vazhdim të njoftimit, kjo ministri shpreh solidaritet për familjarët e viktimave dhe të lënduarve në tejkalimin e kësaj gjendje.

“Ministri Fadil Ismajli me të marrë informatën ka dalë në vendin e ngjarjes ku ka përcjellë më për së afërmi situatën dhe masat e marra nga institucionet përkatëse për t’i ardhur në ndihmë punëtorëve. Ministri Ismajli gjithashtu ka vizituar punëtorët e lënduar në QKUK, nga ku janë liruar të gjithë pas trajtimit, përveç njërit që vazhdon trajtimin por pa rrezik jete dhe duke bashkëndjerë dhimbjen për humbjen e bashkëpunëtorëve do të vazhdojë të përcjell me vë mendje të veçantë këtë situatë”, thuhet në njoftim.

Më Shumë

Ushtari i KFOR-it kujton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë: “Kjo ma ndryshoi jetën”

Më 12 qershor 1999-të, forcat e NATO-s hyjnë në Kosovë pas 78 ditësh të bombardimeve, duke çliruar përfundimisht Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Kjo...

Projekti i bashkëfinancuar i mbjelljes së boronicës në Prizren: 2.4 hektarë të mbjella me sukses

Projekti i bashkëfinancuar nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për mbjelljen e boronicës po vazhdon me sukses në territorin e Komunës së Prizrenit....

Lajmet e Fundit