8.8 C
Prizren
E hënë, 25 Tetor, 2021

Italia po kërkon punëtorë

Sektori agro-bujqësor në Itali kërkon krah pune dhe i kërkojnë qeverisë italiane miratimin e një drafti të ri ligjor për sjelljen e një fluksi të ri punonjësish sezonalë ekstra-komunitarë.

Me ardhjen e stinës së vjeshtës dhe nisjen e periudhës së vjeljes së frutave e perimeve, sipërmarrësit italianë lëshojnë alarmin se janë të preokupuar për mungesën e punonjësve sezonalë në vjeljen e rrushit, ullinjve, frutave e perimeve të stinës.

Përmes shoqatës së sipërmarrësve agro-bujësorë “Confagricultura”, ata përcjellin kërkesën e tyre për nevojën e domosdoshme për punëtorë ekstra-komunitarë sezonalë.

Presidenti i ‘Confagriculturës’, Massimiliano Giansanti, ka deklaruar se “kanë kërkuar emetimin e një drafti të ri për mbërritjn e punonjësve sezonalë të huaj, raporton Ora News.

Pandemia, thotë ai, “na ka vënë në vështirësi dhe është e domosdoshme të gjejmë zgjidhje të përshtatshme që të mos orientohen vetëm nga urgjenca e emergjenca”.

Në një letër dërguar ministres së Brendshme, Luciana Lamorgese, kërkojnë të paraprihet publikimi i dekretit fluks emigrantësh sezonalë për 2021 në mënyrë që qysh në fillim të shtatorit 2021 të paraqiten kërkesat për aplikimi në punësim sezonalë si dhe e drejta për konvertimin e lejeve të qëndrimit për punë sezonalë.

Shoqata ‘Cofagricultura’ italiane ka kërkuar gjithashtu dhe zgjatjen e afatit të lejeve të qëndrimit të emigrantëve që kanë skaduar deri më 31 korrik.

Në bazë të raportit të Observatorit Kombëtar mbi punësimin në sektorin agro-bujqësorë, në Itali janë të punësuar rreth 340 mijë punëtorë të huaj e barasvlefshem me 32 % të numrit të përgjithshëm të punëtorëve të këtij sektori.

62% e tyre janë emigrantë ekstra-komuntiarë të ardhur nga Maroku, Tunizia, Senegali, Shqipëria, Moldavia, Sllovakia, Rumania, Bullgaria etj.

“Nga strukturat territoriale e fermat bujqësore në gjithë territorin italian na vijnë sinjalizime për mungesë krahu pune, ndërsa ka nisur sezoni i vjeljes së frutave, perimeve, ullinjve e rrushit”, është alarmi i lëshuar nga ‘Confagricultura’ italiane dhe i përcjellë qeverisë Draghi./OraNews

Më Shumë

Barcelona sfidon Real Madrid-in, futet në garë për transferimin e Mbappe-s

Rivaliteti mes Barcelonës dhe Real Madrid-it, si duket pritet të jetë edhe gjatë afatit kalimtar veror. Përkundër që gjendet në krizë të madhe financiare, klubi...

Rahoveci afër marrëveshjes me një trener dhe 3 lojtarë të huaj

Pas rezultateve jo të mira, Rahoveci ka vendosur të bëjë disa ndryshime në skuadër. Rahoveci ka bërë të ditur në faqen zyrtare të tij se...

Vetëm 5 ditë fushatë zgjedhore për raundin e dytë

Subjektet politike dhe kandidatët do të kenë 5 ditë kohë të zhvilluar fushatën zgjedhore, raporton Ekonomia Online. Kështu ka bërë të ditur, Zëdhënësi i KQZ-së,...

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci...

Shtyhet sërish gjykimi ndaj ish-rektorit të Universitetit të Prizrenit

Për shkak se mungoi pa arsye dëshmtari Adem Sallauka, ka dështuar për të dytën herë shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore në Prizren, ndaj ndaj...

Veprimi i Icardit duket se vulos gjithçka, merr fund lidhja me Wanda Naran (FOTOT)

Marrëdhënia e trazuar e Mauro Icardit me Wanda Naran, ka marrë një tjetër kthesë, pasi sulmuesi i PSG-së postoi një mesazh të ri që...

E enjtja me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 20 gradë Celsius

ë enjten në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

SBAShK-u i kërkon ministres Nagavci normalizimin e procesit mësimor

Përfaqësuesit e SBASHK-ut janë takuar me ministren Arbërie Nagavci për t’i përcjellë asaj kërkesën e shumë mësimdhënësve nga e tërë Kosova, që pas situatës...

Nuk kursehet, Ingrit Gjoni shpenzon mijëra euro për çantën luksoze (FOTO LAJM)

Këngëtarja e njohur, Ingrit Gjoni, gjithmonë është shfaqur para fansave të saj e kuruar në çdo detaj. Ajo i kushton shumë rëndësi pamjes së...

Ky është djali nga Prizreni që u bë pjesë e “Për’puthen”

Sonte në “Për’puthen” kanë ndodhur hyrje të reja. Njëri nga djemtë e rinjë që u bë pjese e emisionit është Erion Kukaj. Ndonëse numri i pjesëmmarrësve...

Dy ndeshje për të mbyllur javë e dhjetë në Superligën e Kosovës

Zhvillohet sot edhe dy ndeshje tjera në kuadër të Superligës së Kosovës. Tre ndeshjete para të luajtura për javën e dhjetë të martën, sollën shumë...

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Xhamia e Bubavecit po bëhet edhe me muze (VIDEO)

Në Bubavec të Malishevës ka filluar  ndërtimi i Muzeut Kombëtar për Pajtimin e Gjaqeve dhe renovimi i Xhamisë së Pajtimit të Gjaqeve. Kjo xhami për...

Komuna e Prizrenit pa përfaqësues ligjor, kërkon të shtyhen seancat ku është palë në procedurë

Komuna e Prizrenit përmes një shkrese drejtuar Gjykatës Themelore në Prizren, ka kërkuar që të shtyhen të gjitha seancat e parapara, ku palë është...

Lajmet e Fundit