22.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Jabllanoviq: Do të bisedojmë me kryeministrin tonë Vuçiq

Jabllanoviq15Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe drejtori i Zyrës serbe për Kosovën Marko Guriq do të bisedojnë sot me përfaqësuesit serbë të Kosovës.

Temë bisede e tyre do të jetë pjesëmarrja e mëtejme në institucionet e Kosovës.

Ministri i ndërruar për Komunitete dhe Kthim Aleksandar Jabllanoviq më herët kishte thënë se do të ketë konsultime me kryeministrin serb.

“Para së gjithash do të bisedojmë me kryeministrin tonë Aleksandar Vuçiq e pastaj brenda Listës Srpska do të ketë konsultime dhe do të merret qëndrim”, i ka thënë Jabllanoviq agjencisë serbe të lajmeve Beta, transmeton Koha.net.

Takimi në Beograd është thirrur pasi kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka ndërruar ministrin Aleksandar Jablanoviqin nga pozita e ministrit në Ministrinë për Komunitet e Kthim.

Jabllanoviq është edhe lider i Srpska-s e cila në Kuvendin e Kosovës ka 9 deputetë, ndërsa deri para ndërrimit, dy ministra dhe një zëvendëskryeministër.

Ndërrimi j Jabllanoviqt është bërë pas fyerjeve që ai ua bëri nënave gjakovare të viktimave të luftës dhe pas presionit të madh e protestave të opozitës.

Më Shumë

Vizat mund të hiqen në këtë datë, thotë ish-ministrja e Integrimeve

Mimoza Ahmetaj, ish-ministre e Integrimeve Evropiane të Kosovës, ka thënë që më 13 tetor mund të hiqen vizat për qytetarët e Kosovës. Ahmetaj ka thënë...

Rusi: Qindra të arrestuar në protestat kundër vendimit të Putinit për dërgimin e civilëve në luftë

  Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një...

Lajmet e Fundit