-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Japin mbrojtjen inxhinieri i gjeodezisë në Prizren dhe zyrtarja komunës, nën akuzat për korrupsion

Pranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, sot e kanë dhënë mbrojtjen e tyre inxhinieri i gjeodezisë, Bajram Selmani dhe gjeodetja, Luljeta Rizanaj.

Drejtësia Sot, raporton se gjeodeti licencuar Selmani dhe zyrtarja KK-Prizrenit, Rizanaj po akuzohen se duke shfrytëzuar detyrën apo autoritetin kanë tejkaluar kompetencat e tyre zyrtare në kundërshtim me kornizën e punës të Agjencionit Kadastral të Kosovës.

Gjatë mbrojtjes së tij, gjeodeti Bajrami potencoi se parcelat në fshatin Karashëngjergj janë parcelizuar në mënyrë të barabartë për të gjithë bashkëpronarët.

Konkretisht, i akuzuari tha se parcela me nr.518 është ndarë në mënyrë të barabartë për të gjithë bashkëpronarët me nga 595 m2 dhe se asnjëri nga ta nuk është dëmtuar, ndërsa lidhur me parcelën me nr.488 tha se është kryer pa prezencën e fqinjëve sepse të njëjtit nuk kanë qenë prezent në kohën e ndryshimit të kufirit.

Tutje, ai sqaroi se me daljen ne terren ka hasur në dy objekte, një të pa rrënuar dhe një të rrënuar, ku sipas detyrës zyrtare objekti rrënuar do duhej të anulohej.

Ndër të tjera, lidhur me pretendimet e të dëmtuarit për ngastrën 518/5 tha se njëjta ka devijime në bazë të shënimeve kadastrale, ku për copëzimin e parcelës tha se personalisht ka dalur në terren, me te vetmen arsye për definim te ngastrave që kanë qenë objekt i copëzimit.

Po ashtu, edhe Luljeta Rizanaj deklaroi se asnjëri nga bashkëpronarët në këtë proces nuk është dëmtuar, pasi që të gjithë gëzojnë të drejtën e parcelave të krijuara me nga ¼ e pjesës ideale.

Gjithashtu, tha se përkundër ndryshimeve në parcela çdo pjesë e copëzuar është përfshirë në dispozitiv të aktvendimit.

Në fund, Rizanaj mohoi faktin se ka vepruar në kundërshtim me ligjin dhe me procedurat tjera të parapara për kontrollim teknik të dokumentacionit.

Pas mbrojtjes së të akuzuarve, kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Teuta Krusha vendosi që seanca e radhës të mbahet më 05 nëntor 2021, me fillim nga ora 13:00.

Drejtësia SotPranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, sot e kanë dhënë mbrojtjen e tyre inxhinieri i gjeodezisë, Bajram Selmani dhe gjeodetja, Luljeta Rizanaj.

Drejtësia Sot, raporton se gjeodeti licencuar Selmani dhe zyrtarja KK-Prizrenit, Rizanaj po akuzohen se duke shfrytëzuar detyrën apo autoritetin kanë tejkaluar kompetencat e tyre zyrtare në kundërshtim me kornizën e punës të Agjencionit Kadastral të Kosovës.

Gjatë mbrojtjes së tij, gjeodeti Bajrami potencoi se parcelat në fshatin Karashëngjergj janë parcelizuar në mënyrë të barabartë për të gjithë bashkëpronarët.

Konkretisht, i akuzuari tha se parcela me nr.518 është ndarë në mënyrë të barabartë për të gjithë bashkëpronarët me nga 595 m2 dhe se asnjëri nga ta nuk është dëmtuar, ndërsa lidhur me parcelën me nr.488 tha se është kryer pa prezencën e fqinjëve sepse të njëjtit nuk kanë qenë prezent në kohën e ndryshimit të kufirit.

Tutje, ai sqaroi se me daljen ne terren ka hasur në dy objekte, një të pa rrënuar dhe një të rrënuar, ku sipas detyrës zyrtare objekti rrënuar do duhej të anulohej.

Ndër të tjera, lidhur me pretendimet e të dëmtuarit për ngastrën 518/5 tha se njëjta ka devijime në bazë të shënimeve kadastrale, ku për copëzimin e parcelës tha se personalisht ka dalur në terren, me te vetmen arsye për definim te ngastrave që kanë qenë objekt i copëzimit.

Po ashtu, edhe Luljeta Rizanaj deklaroi se asnjëri nga bashkëpronarët në këtë proces nuk është dëmtuar, pasi që të gjithë gëzojnë të drejtën e parcelave të krijuara me nga ¼ e pjesës ideale.

Gjithashtu, tha se përkundër ndryshimeve në parcela çdo pjesë e copëzuar është përfshirë në dispozitiv të aktvendimit.

Në fund, Rizanaj mohoi faktin se ka vepruar në kundërshtim me ligjin dhe me procedurat tjera të parapara për kontrollim teknik të dokumentacionit.

Pas mbrojtjes së të akuzuarve, kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Teuta Krusha vendosi që seanca e radhës të mbahet më 05 nëntor 2021, me fillim nga ora 13:00.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Erdogani viziton nesër Shqipërinë, kjo është agjenda e takimeve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë të hënën, 17 janar një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Anaid Kaloti flet për parashutat në BBV

Në emisionin “Expuls” nga Ronaldo Sharka në “Ora News” mbrëmjen e djeshme ishte i ftuar ish-fituesi i “Big Brother Albania” Anaid Kaloti. Ai është...

Milan-i dorëzohet për yllin holandez

Objektivi kryesor i klubit të Milan-it në këtë afat kalimtar dimëror, ishte transferimi i futbollistit të Lille, Sven Botman. Mirëpo, sipas asaj që raportojnë mediat...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Georgina Rodriguez: Jeta si e famshme nuk është pa të meta, më mungojnë blerjet në supermarket

Gruaja e futbollistit, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, e ka pranuar se fama ka anën e saj negative dhe se asaj i mungon të bëjë...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Lajmet e Fundit