10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Jashari: Kosova ka ushtri që nga viti 1997

BekimJashari-prekazManifestimi tradicional Epopeja e UÇK-së, ka filluar sot me parakalimin e pjesëtarëve të FSK-së në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë, ku kanë qenë të pranishëm përfaqësuesit më të lartë të Republikës së Kosovës.

Përfaqësuesi i familjes së komandantit legjendar Adem Jashari, Bekim Jashari, pasi ka falënderuar të pranishmit, ka thënë se Kosova ka pasur ushtri që nga viti 1997. Ai ka uruar të gjithë qytetarët për shndërrimin e FK-së në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK).

“Të dashur vëllezër dhe motra, të nderuara institucione të Kosovës, të dashur dhe shumë të respektuar Ushtria e Kosovës që për ne keni qenë ushtri që nga viti 1997, më 28 nëntor që nga dalja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Urime emri i ri, e mbajtshi me shëndet, e trashëgofshi, e mbajtshi me krenari. Lavdi e përjetshme e të gjithë atyre që ranë për lirinë tonë që ne sot e gëzojmë. Urime festa”, ka thënë Jashari, shkruan Epoka e re.

Ndërkaq, presidentja Atifete Jahjaga, ka deklaruar se më 5, 6 dhe 7 mars qytetarët e Kosovës përkujtojmë dhe nderojmë sakrificën sublime të gjithë atyre, që dhanë jetën për shtetin, për lirinë dhe për paqen.

“Ne nuk kemi më kohë për të humbur, sepse shteti dhe shoqëria jonë ka nevojë për përmbylljen e të gjitha reformave që janë nisur. Vendit tonë duhet t’i krijojmë një e ardhme të qëndrueshme, një Kosovë stabile që do të mbetet rrëfim suksesi i përbashkët i yni dhe i bashkësisë ndërkombëtare dhe një vlerë e shtuar për aleatët tanë strategjikë. Ky ishte amaneti i të gjithë brezave që sakrifikuan për të sotmen tonë dhe këtë amanet ia kemi borxh Kosovës, që ta përmbushin për të ardhmen tonë”, është shprehur Jahjaga.

Më Shumë

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

Liverpooli e nxjerr në shitje Firminon

Roberto Firmino do të largohet nga Liverpooli pas shtatë vjetësh qëndrim në “Anfield”. Sulmuesi brazilian iu bashkua gjigantëve anglezë në verën e vitit 2015...

Lajmet e Fundit