30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Java e ardhshme, e ftohtë dhe me borë?

BoraNjë ciklon polar me masa të ftohta ajrore ka filluar të depërtojë në Evropën qendrore. Nesër pritet që ky ciklon të zbresë edhe mbi detin Tiren në Itali.
“Ky ciklon po sjell mot të ftohtë mbi pjesë të Evropës qendrore, e në disa pjesë edhe të reshura bore në zona me lartësi mbi 500 metra”, ka thënë meteorologu Mendim Rugova.

Gjatë ditës së shtunë, sipas tij, cikloni do zhvendoset mbi Gadishullin Apenin, duke sjellë të reshura shiu, e në Italinë veriore edhe të reshura bore. Ndërkaq, mbi vendin tonë për fundjavë do të sjellë sërish vranësira dhe të reshura të reja shiu.

“Gjatë ditës së hënë dhe së martë, cikloni do kalojë përgjatë jugut të rajonit tonë, duke hapur rrugë për masa të ftohta ajrore nga verilindja që të depërtojë mbi vendin tonë. Gjatë mbrëmjes, të hënën dhe të martën ka mundësi për të reshura bore edhe në ultësira”, ka thënë Rugova. Sipas tij, nga e hëna pritet edhe rënie e temperaturave nën 0 C.

Natyrisht, prognoza apo parashikimi i motit është vështirë i parashikueshëm dhe për këtë arsye quhet prognozë, veçmas kur flitet për motin në afat më të gjatë, madje edhe prej disa ditësh. /Koha/

Më Shumë

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Tërnava uron Kurban Bajramin, lutet për stabilitet në Kosovë e për paqe në Palestinë dhe Ukrainë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i është drejtuar besimtarëve myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku bëri thirrje për paqe në vend...

Lajmet e Fundit