-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

“Jetimat e Ballkanit” ua mundësojnë banorëve të besimit krishterë të jenë pjesë e meshës të së dielës

Për Marte Kuqin, Pren dhe Mana Lleshaj kjo e diel është më e veçantë se ditët e tjera.

Nga shtëpia e të moshuarve ku po qëndrojnë tash e një kohë, së bashku me ndihmën e Halil Kastratit u shoqëruan për në kishën e Shën Nikollit në Sallagrazhdë të Suharekës.

80 vjeçarja Marta e cila i përket besimit katolik, përveç se është e lumtur, është edhe shumë e emocionuar për mundësinë që iu dha që të marrë pjesë në meshën e së dielës, pasi që këtë ritual, nuk e kishte kryer për disa kohë.

“Në kishë kam qef me shku, e me ju lutë zotit”, tha Marta Kuqi banore në shtëpinë e të moshuarve

Pavarësisht se janë shumë të vjetër në moshë, rruga deri të kisha për Marten, Prenin dhe Manën nuk do të ishte e mundimshme.

Ata bashkë me besimtarët tjerë, ndoqën meshën e së dielës deri në fund të saj.

Famullitari Don Mikel Sopi vlerësoi lartë kontributin e humanistit Halil Kastrati për t’i ndihmuar të gjithë qytetarët, pavarësisht besimit fetar.

Për famullitarin Don Mikeli, bashkëjetesa në një shtëpi për të gjithë të moshuarit pavarësisht përkatësisë fetare është shumë e rëndësishme dhe domethënëse.

“Është një e mirë e këtyre njerzëve që i ndajnë këto memente të vëtmisë, pra nuk janë të vetmuar për arsye se janë bashkuar të moshuarit ku i ndajnë hallet e tyre pa kurrëfar dallimesh, jo vetëm gjinore, por edhe fetare. Të gjithë që janë aty ndjehën të familjarizuar si vëllëzer, dhe motëra ku ndajnë qastet e tyre të mira po shpresojmë “ tha Famulliari Don Mikeli

Me shoqërimin e Halil Kastratit të moshuarit vazhduan rrugën deri tek shtëpia tani e tyre, ajo e të moshuarve “ Jetimët e Ballkanit”.

Pas lutjeve të së dielës, i lumtur për këtë mundësi që i është dhënë u shpreh edhe banori tjetër Pren Lleshi.

“Ditë e ma mirë s’ka qysh bëhet, sabahi mirë, përcjellja e mirë me shkue deri atje, sikur lamë këtu i gjetëm atje, dhe sikur i lanë atje i gjetëm këtu të njëjt popullata”, u shpreh Prenk Lleshi

Halil Kastrati ka thënë se shtëpia e të moshuarve “ Jetimat e Ballkanit”, i ka dyert e hapura për të gjithë të moshuarit pa dallim, e që kësaj shtëpie çdo ditë e më shumë po i shtohen edhe ata të përkatësive të ndryshme fetare.

“Në Shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”, dita e ditës numri po rritet i banorëve që janë pa përkujdesje, në mesin e tyre ka edhe të besimit krishterë, mendojmë mu i;u nejt gati të gjithëve, në veçanti banorëve të besimit krishterë jemi mundu me i”u kanë pak më afër duke marrë parasysh që janë më pak, dhe mos me ndje vetën të lënë anash”, tha Kastrati.

Shtëpia e të Moshuarve ka kapacitet për 250 persona posedon të gjitha kushtet e nevojshme dhe relaksuese për të moshuarit duke siguruar edhe staf shëndetësor në reparti mjekësor i cili është në shërbim 24-orë me mjekë të posaçëm për secilën fushë./Kanal10.live/

Më Shumë

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

554 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

Anaid Kaloti flet për parashutat në BBV

Në emisionin “Expuls” nga Ronaldo Sharka në “Ora News” mbrëmjen e djeshme ishte i ftuar ish-fituesi i “Big Brother Albania” Anaid Kaloti. Ai është...

Fillon rigjykimi në rastin për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka filluar rigjykimi në rastin ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

E rëndë: 16 vjeçari shqiptar tenton t’i japë fund jetës

Një 16-vjeçar ka tentuar të vetëvritet në Prrenjas. Policia bën me dije se në fshatin Qukës Shkumbin, Prrenjas, në banesë, një 16 vjeçar ka tentuar...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Prizren, në zyrën e një kompanie persona të panjohur vjedhin një armë

Një person nga Prizreni ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë depërtuar brenda zyrës në kompaninë e tij ku edhe...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Komandanti i Nënstacionit të Policisë në Zhur kundërshton aktakuzën për korrupsion

Komandanti i Nënstacionit Policor në Zhur, Ziber Susuri, ka kundërshtuar aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Themeloren në Prizren, me të cilën ai ngarkohet me...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Lajmet e Fundit