17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

KD i PDK-së diskutoi zhvillimet aktuale

KD i PDKNë mbledhjen e Këshillit Drejtues të PDK-së u diskutua për situatën aktuale në Kosovë dhe për zhvillimet brenda PDK-së.

“Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të PDK-së, të drejtuar nga kryetari Hashim Thaçi, në të cilën morën pjesë edhe kryetarët e degëve dhe deputetët e Grupit parlamentar të PDK-së, u diskutua për situatën aktuale në Kosovë dhe për zhvillimet brenda PDK-së.

Në mbledhje, nga anëtarët e KD dhe strukturat e pranishme iu dha shtytje dhe mbështetje e plotë proceseve të integrimit të PDK-së në familjen e partive të djathta popullore evropiane.

Po ashtu, në mbledhje u vlerësua përmbyllja e procesit zgjedhor të RDK-së dhe GDK-së dhe përkushtimi për vazhdimësinë e reformave programore të këtyre organizatave brenda PDK-së.

Në rrafshin e përgjegjësive institucionale, PDK do të vazhdojë kryerjen e obligimeve para qytetarëve të vendit për forcimin e shtetit ligjor, zhvillimin ekonomik, përkatësisht reformat ekonomike në vend dhe përmirësimin e gjendjes sociale të qytetarëve të vendit.

Rruga e zgjidhjes së çështjeve shqetësuese për qytetarët e Republikës së Kosovës duhet të jetë formë institucionale, në të kundërtën rrezikohen vlerat tona demokratike dhe perëndimore, që kemi arritur deri tani”, thuhet në njoftim.

Më Shumë

Goditen katër raste të transportimit të emigrantëve të paligjshëm drejt Kosovës

Shërbimet policore të Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Kukës, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Kukës, në zbatim të planit...

Kryeministri Kurti udhëton për në Japoni

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Japoni për të marrë pjesë në ceremoninë shtetërore të varrimit të ish-kryeministrit të...

Lajmet e Fundit