13.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Këngëtarja e dëshmorëve nga Theranda

hasimja me pushkHasime Daka është këngëtarja e vetme që i këndon vetëm dëshmorëve të kombit. Thotë se ndjehet mirë që i këndon atyre të ilet me gjak ia sollën lirinë Kosovës.

“Është privilegj i madh t’i këndosh dëshmorëve të kombit”.

Hasime Daka ka lindur në Mohlan të Therandës. Karrierën në këngë e ka filluar nga viti 1988. Për shkak rrethanave të ndryshme, ajo një kohë ka pushuar së kënduari.

Daka bashkë me vëllezërit ishte pjesëtare e luftës së UCK-së. Ajo evokon dhe kujton momentet kur vishej vetëm kuq e zi. Tregon se burri i saj, Fazli Daka, ka qenë ai që ka shtyrë t’i rikthehet muzikës.

“E bëj këtë në shenjë të dashurisë së babait, dhe respektin të asaj ëndrre të fëmijërisë”.

hasime daka3

“Këngë i kam kushtuar komandant Tahir Sinanit, Xhavit Syljat dhe tetë dëshmorëve të tjerë. Këtë e bëj më mjetet dhe buxhetin e familjes“.

“Kur kam kënduar këngën e dëshmorit Xhavit Sylaj, dëshmor i komunë së Therandës me lot në sy më janë ofruar fëmijët e këtij dëshmori dhe më thanë “jemi të gëzuar për përkushtimin e këngës për babin tonë”.

“Burri  im Fazliu më tha do ta shesim edhe shtëpinë nëse duhet, që të bëjmë këngë për dëshmorët”.

“Nuk dua nga kënga të përfitojmë, por këngën e duam sepse ajo ishte ëndrra ime”.

Hasime Daka është në përfundim të studimit master. Premton se nuk do të ndalet së kënduari për dëshmorët e kombit. /TV Besa/

Më Shumë

Paga e shtatorit për mësimdhënësit, Murati thotë se do të veprohet sipas ligjit

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, nuk ka treguar nëse do t’iu procedohen pagat mësimdhënësve dhe shërbyesve civilë të komunave për muajin...

Ofendoi dhe kërcënoi policët, arrestohet një person në Prizren

Një person ka ofenduar dhe kërcënuar policët në Prizren. Ai është arrestuar dhe dërguar në mbajtje. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi i njëjti fillimisht...

Vdekja e turpit!

Lajmet e Fundit