22.9 C
Prizren
E premte, 10 Shtator, 2021

Kështu mund të aplikoni për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe fëmijët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka shpjeguar mënyrën se si mund të aplikohet për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe shtesat prej 10-20 euro për fëmijët, raporton Express.

Ai ka treguar se aplikimi do të mund të bëhet që nga nesër në portalin e-Kosova.

Për mbështetje mund të aplikojnë të gjitha lehonat që kanë lindur fëmijën pas datës 1 gusht 2021 dhe që janë të moshës mbi 18-vjeç.

“Lehonat që kanë qenë të papuna në 12 muajt e fundit do të mbështeten me 170 euro në muaj për 6 muaj radhazi, ndërsa lehonat që figurojnë të punësuara në ndonjërin prej muajve në 12 muajt e fundit, do të mbështeten me 170 euro në muaj për 3 muaj radhazi”, ka shkruar Murati.

Ndërkohë, për shtesat për fëmijët mund të aplikojnë të gjitha nënat që kanë lindur fëmijët në vitin 2020 apo 2021.

“Nga 1 janari 2022, aplikimi do të hapet edhe për fëmijët që kanë lindur në vitin 2018 e tutje, dhe njësoj do të zgjerohen grupmoshat e fëmijëve që përfitojnë, çdo 6 muaj, derisa të mbulohen të gjitha moshat nën 16 vjeç. Për fëmijët 0-24 muaj, shtesat do të jenë 20 euro/muaj, kurse nga 24 muaj deri në 16 vjeç, nga 10 euro/muaj”, thuhet në postimin e Muratit./Gazeta Express

 

 

 

Më Shumë

Flet babai i të riut nga Prizreni që ia vodhën veturën në Rrugën e Kombit: “Me pistoletë në kokë e nxorën jashtë”

Babai i Meriton Ahmetajt, të riut që mbrëmë iu vodh vetura në Rrugën e Kombit, deklaroi se djalin e tij e kishin kërcënuar me...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 161 pacientë me Covid-19

ShSKUK ka bërë të ditur se 1207 pacientë po marrin trajtim nga COVID-19, në klinikat COVID në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, njofton Gazeta...

19 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 19 viktima nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 703  raste të...

SHBA përgënjeshtron njoftimet se në Kosovë po dërgohen afganë “të papranueshëm”

Ambasada amerikane në Prishtinë ka përgënjeshtruar njoftimet se po dërgon në Kosovë persona që nuk kanë arritur të kalojnë procesin e sigurisë dhe kanë...

Trepça shkëlqen ndaj Yllit, mposht kampionin dhe kualifikohet në finale

Trepça ka shënuar fitore ndaj Golden Eagle Yllit me rezultat 81:69 (21:14, 16:15, 23:20, 21:20) për tu kualifikuar në finalen e Superkupës. Trepça e nisi...

Tre variantet e emblemës së Kastriotëve

Emblemën e Kastriotëve, përveç stilit që është i njohur ndër shqiptarët, haset edhe në një stil të dytë që është shumë pak i njohur. Kjo...

Vdes edhe një i ri nga COVID-19 në Suharekë

Infektimi me COVID-19, po ua merr jetën shumë personave, ndër ta edhe shumë persovae të moshës së re, raporton Gazeta Sinjali. Gjatë ditës së sotme...

Përfshihet nga zjarri kulmi i një shtëpie në Drenoc

Në fshatin Drenoc të Rahovecit, dje në mesditë, është përfshirë nga zjarri kulmi i një shtëpie, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit të Policisë, pronari i shtëpisë...

Aksident në Prizren, lëndohet shoferi i veturës

Një aksident trafiku raportohet të ketë ndodhur dje në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas policisë, në rrugën "Wiliam Woker" dy vetura me targa vendore me drejtues...

FFK: Nuk ka bileta në shitje për ndeshjen Kosovë-Greqi

Federata e Futbollit të Kosovës njofton se nuk do të ketë bileta në shitje për ndeshjen kundër Greqisë, kjo për shkak të masave të...

Memli Krasniqi: Fitorja e Shaqir Totajt është fitore e shpresës për qytetarët e Prizrenit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Prizren, ku së bashku kandidatin për kryetar të ardhshëm të Prizrenit, Shaqir...

Melisa Lleshi ‘djeg’ rrjetin me klipin e ri provokues

Artistja shqiptare, Melisa Lleshi, ka publikuar dje këngën e re. “Atij” mban titullin projekti i ri, të cilin po ashtu e ka kompletuar edhe nga...

Haskuka: Qëllimi im është që ta fitoj Prizrenin pa balotazh

 Kreu aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se synimi kryesor i tij është që ta fitojë Prizrenin pa balotazh. Ai në “Debat Plus” shtoi...

Ronaldo do qëndrojë 5 ditë në karantinë, në dyshim debutimi me Manchester United

Rikthimi i Cristiano Ronaldos te Manchester United pas 12 vitesh ka rikthyer edhe entuziazmin te tifozët e “Djajve të Kuq”, të cilët po presin...

Familjari i dy viktimave nga COVID-19 në Rahovec: Gjendja në spitalin e Prizrenit është tmerr (VIDEO)

Nënë e bir nga Potoqan i Ulët nga Rahoveci kanë vdekur brenda një dite nga COVID-19. Kunati, respektivisht axha, i viktimave, Hajdar Ahmeti, thotë se...

Sulmohet një djalë në Dragash

Në Dragash është sulmuar një djalë, shkruan PrizrenPress Siç raporton Policia, rastin për sulmin ndaj djalit e ka denoncuar në polici babai i tij. Ai ka...

Lajmet e Fundit