24.3 C
Prizren
E premte, 10 Shtator, 2021

Gjykata Supreme i liron nga disa pika të akuzës të dënuarit për fajde në Prizren

Gjykata Supreme Kosovës, përmes një komunikate për media ka njoftuar se i ka liruar nga disa pika të akuzës të dënuarit për fajde.

Kolegji i Supremes ka vendosur sipas ankesave të mbrojtësve të akuzuarve dhe e njëjta ka aprovuar pjesërisht ankesat e avokatëve të të akuzuarve: T.K., Gj.K., M.K., G.K., e sipas detyrës zyrtare edhe në raport me të akuzuarit: K.K., B.B. dhe Gj1.K., dhe ka ndryshuar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit në disa pika të dispozitivit.

Kështu, me aprovimin e pjesshëm të këtyre ankesave, është ndryshuar aktgjykimi i Gjykatës së Apelit, përkitazi me disa pika të dispozitivit të aktgjykimit për veprën penale të fajdes dhe veprës penale detyrimi, për të cilat pika të dënuarit janë liruar nga akuza, ndërkaq pjesa tjetër e aktgjykimit ka mbetur e pandryshuar, me përjashtim të lartësisë së dënimeve.

Gjykata Supreme të akuzuarit i ka gjykuar me dënim unik me burgim si në vijim:

T.K., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 5 (pesë) vite dhe dënim me gjobë në shumën prej 15.000 (pesëmbëdhjetëmijë) €, në këtë dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri më datë 29.08.2017;

K.K., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 4 (katër) vite 6 (gjashtë) muaj dhe dënim me gjobë në shumën prej 15.000 (pesëmbëdhjetëmijë) €, në këtë dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri me datën 11.10.2017;

Gj.K., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 4 (katër) vite dhe dënim me gjobë në shumën prej 10.500 (dhjetëmijepesëqind) €, në këtë dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri më datë 11.10.2017;

M.K., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 1 (një) viti e 8 (tetë) muaj dhe dënim me gjobë në shumën prej 7.500 (shtatëmijepesëqind) €, në dënim i është llogaritur edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri më datë 12.06.2015 si dhe nga data 24.07.2015 e deri më datë 11.10.2017;

B.B., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 3 (tri) vite 6 (gjashtë) muaj dhe dënim me gjobë në shumën prej 15.000 (pesëmbëdhjetëmijë) €, në këtë dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri me datën 03.10.2017;

Gj1.K., me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 1 (një) viti e 8 (tetë) muaj dhe dënim me gjobë në shumën prej 2.500 (dymijepesëqind) €, në këtë dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 28.05.2015 deri më datë 26.01.2016;

G.K., dënimi unik me burgim në kohëzgjatje prej 1 (një) viti e 8 (tetë) muaj dhe dënim me gjobë në shumën prej 2.500 (dymijepesëqind) €, në dënim i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak nga data 10.11.2015 deri më datë 02.09.2016. Në rast se të akuzuarit nuk i paguajnë dënimet me gjobë në afat prej 3 (tre) muajsh, dënimet me gjobë ndaj secilit të akuzuar do të zëvendësohen me dënim me burgim, ku secilit të akuzuar do t’i llogaritet për çdo 20 € të gjobës me një ditë burgim,raporton Drejtësia Sot

Më Shumë

“Altera” në Prizren, shtëpia e librit të shqiptarëve

Një librari e re mbase në çdo rast do të përbënte lajm në një kohë kur ato janë ende të rralla në qytetet tona,...

Zyrtare: Andi Zeqiri nuk do të luajë për Kosovën

Kosova edhe zyrtarisht e ka humbur sulmuesin Andi Zeqiri. Zeqiri i ka hequr të gjitha dyshimet pasi që mbrëmë ka debutuar me Zvicrën kundër Italisë,...

Prizren, rrahje mes katër personave

Katër persona pas një mosmarrëveshje të më hershme janë përfshirë në një përleshje fizike në Prizren, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur paraditën e së martës...

Trepça shkëlqen ndaj Yllit, mposht kampionin dhe kualifikohet në finale

Trepça ka shënuar fitore ndaj Golden Eagle Yllit me rezultat 81:69 (21:14, 16:15, 23:20, 21:20) për tu kualifikuar në finalen e Superkupës. Trepça e nisi...

Dy dasma në Prizren, policia i gjobitë dhe i shpërndan të pranishmit

Të dielën, policia në Prizren gjatë inspektimit te salloneve te dasmave për respektimin e masave anti-COVID, ka hasur në një organizim familjar. Siç njoftohet, policia...

U arrestua për trafik kokaine, befason me deklaratën që bën për ish-burrin e saj

Modelja e njohur greke, Afroditi Barba, e cila u arrestua në datën 23 gusht për trafik kokaine, pasi policia i gjeti 35 pako me...

58-vjeçari me diabet vdes në QKMF-në e Malishevës, policia nis hetimet

Policia ka nisur hetimet për një vdekje që ka ndodhur dje në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, raporton Gazeta Sinjali. Bëhet fjalë për...

“Loyola–Gymnasium” në Prizren shpall konkurs për një mësimdhënës/ mësimdhënëse të matematikës

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për një mësimdhënës/ mësimdhënëse të matematikës, për një angazhim me gjysmë norme. Dokumentet e nevojshme: • Letër motivuese; • CV; • Diploma e...

PSG refuzoi ofertën e Barcelonës prej 80 milionë eurosh për Neymarin

Paris Saint-Germain thuhet se ka refuzuar një ofertë prej 80 milionë eurosh nga Barcelona për Neymarin, këtë verë. Emri i Neymarit ka qenë shumë i...

Quni dëgjon ankesat e banorëve të fshatit Gjonaj dhe Romajë të Hasit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka dëgjuar ankesat e banorëve të fshatit Gjonaj dhe Romajë të Hasit. Sipas tij, hasjanët janë...

Biden shpërdoron marrëveshjen historike të Trump për negociatat Kosovë-Serbi

Richard Grenell Një vit më parë, më 4 shtator, bota festoi nënshkrimin e Marrëveshjes së Normalizimit Ekonomik Kosovë-Serbi në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë....

Koha kur do të hapet sot linku për termine në Ambasadën e Gjermanisë

Sot pritet të hapet linku për termine për viza pune në Ambasadën Gjermane në Kosovë. Ambasada ka njoftuar se lista e pritjes për caktimin e...

Samanta Karavella ndan imazhe joshëse nga pushimet

Këngëtarja ka postuar fotografi për fansat. Samanta Karavella ka vendosur që gjatë këtyre ditëve të shijojë pushimin në një ambient të nxehtë. Ajo ka udhëtuar për...

Vdes nga COVID-19 një 44 vjeçar nga Malisheva

Një 44 vjeçar nga Malisheva ka vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19. Lajmin për Klankosova.tv e kanë konfirmuar familjarë të viktimës. “Po, nga COVID ka...

Refugjatët sirianë u torturuan dhe u përdhunuan kur u kthyen në atdhe: Amnesty

Refugjatët sirianë që u kthyen në atdhe iu nënshtruan torturës, ndalimit dhe zhdukjes nga forcat e sigurisë, ka thënë Amnesty International, duke u bërë...

Aksident trafiku në Suharekë, tre të lënduar

Një aksident trafiku në mes të dy automjeteve ka ndodhur dje në rrugën “Skënderbeu” të Suharekës, raporton PrizrenPress Si pasojë e aksidentit tre persona kanë...

Lajmet e Fundit