11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Këta dy shokë krijuan lëkurën nga kaktusi dhe i shpëtuan jetën 1 miliardë kafshëve

Adrian dhe Marte, dy sipërmarrës me origjinë nga Meksika, kanë zhvilluar një ‘lëkurë’ vegane të quajtur “Desserto” nga Kaktusi.

Ky material eco-friendly ngjan shumë me lëkurën tradicionale të kafshëve në pamje dhe strukturë, megjithatë prodhohet pa dëmtuar kafshët ose mjedisin. Gjethet e kaktusit të rritur në mënyrë organike i nënshtrohen një procesi të përpiktë, duke përfshirë korrjen, pastrimin, dhe tharjen në diell për tre ditë.

Kliko

https://www.facebook.com/PrizrenPress/videos/811508783644404

Këta dy shokë krijuan lëkurën nga kaktusi dhe i
Pas kësaj, gjethet përpunohen në një pluhur dhe kombinohen me një formulë të veçantë për të prodhuar këtë zëvendësues inovativ të lëkurës.

Këta dy shokë krijuan lëkurën nga kaktusi dhe i

Më Shumë

Gjendet personi që u raportua i zhdukur në Prizren

Është gjetur personi i raportuar si i zhdukur në Prizren. Motra e tij kishte thënë në Polici se ai kishte dalë nga shtëpia më 15...

Ishte duke punuar në arën e tij në Rahovec, has në një granatë dore të pashpërthyer

Një burrë ka raportuar se ka gjetur një granatë dore të pashpërthyer, derisa ishte duke punuar në arën e tij në Rahovec.   Ndërkaq, njësit policore...

Lajmet e Fundit