13.5 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Komuna e Prizrenit largon partitë politike nga zyrat e tyre

Në komunën e Prizrenit, sot ka nisur largimi i zyrave të partive politike që janë të vendosura në pronat e komunës.

Kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Anton Quni u shpreh se nuk ndjehet mirë me mbylljen e zyrës, por se i respektojnë vendimet.

“Nuk ndjehem mirë as unë as të gjithë ata qytetarë që me vite e kanë frekuentua këtë zyre. Fakti që po mbyllet kjo zyre do të thotë që një pjesë e konsiderueshme e qytetarëve, ndaj tyre po ushtrohet një lloj presioni apo shantazhi që tu pamundësohet aktiviteti partiak dhe politik. Por pavarësisht kësaj ne i respektojmë vendimet sepse e kemi kulturën shtetërore dhe institucionale”, u shpreh Quni.

Ai tha se qytetarët tash janë të bindur se çfarë do të thotë kur pushteti centralizohet.

Asamblisti i AAK-së në Prizren, Ilir Baldedaj ka thënë se këto zyre nuk janë pronë e komunës, por se kanë respektuar vendimin.

“Kjo nuk është pronë  e komunës, por ne e kemi respektuar vendimin dhe e kemi liruar zyrën. Për procedurat tjera do të shihemi në gjykatë”, tha Baldedaj.

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj e ka quajtur sjellje arrogante këtë vendim të kryetarit Mytaher Haskuka për largimin e partive politike nga zyrat e tyre.

“Po jetojmë në kohëra të çuditshme. Kohë më parë kemi marrë një vendim nga z.Haskuka. Aspektin juridik nuk e kontestojmë. Do të respektojmë legjislacionin. Nga ana tjetër një sjellje e tillë ku kryetari Haskuka nuk na pranon në takim fare, tregon se kemi të bëjmë me një qasje injorante ku për pasojë të gjitha partitë politike do të largohen nga zyrat e tash kur jemi në kohë pandemie”, tha Totaj.

Ai shtoi se kanë bërë ankesë dhe se po presin epilogun e kësaj ankese. /Telegrafi/

 

Më Shumë

Ndërron jetë veprimtari i AAK-së nga Prizreni

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i AAK-së nga Prizreni, Shani Pulaj. I ndjeri ishte veteran i arsimit, teksa për shkuarjen e tij në amshim...

Zyrtare: Ponte Prizreni e humb në tavolinë ndeshjen me Pejën

Klubi i Basketbollit Ponte nga Prizreni e ka humbur zyrtarisht ndeshjen kundër Pejës, pas incidentit që ka ndodhur dje. Federata e Basketbollit të Kosovës ka...

Qeveria Kurti miraton programin qeverisës

Kabineti qeveritar ka miratuar programin qeverisës për vitet 2021-2025. Ministri Goran Rakiq ishte i vetmi që ka abstenuar. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar...

Katër të vdekur dhe 153 rasts me Covid në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

ASK: Regjistrimi i ndërmarrjeve ekonomike, rritje për 2.54 %

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar repertorin statistikor mbi Ndërmarrjet Ekonomike në Kosovë për tremujorin e parë të këtij viti, ku thuhet...

Komunikatë nga FBK lidhur me incidentin ndërmjet Ponte Prizrenit dhe Pejës

Federata e Basketbollit e Kosovës është tej mase e shqetësuar me incidentin që ka ndodhur të martën mbrëma në ndeshjen e pestë gjysmëfinale të...

Reagon KB Peja: Dardan Berisha lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave

KB Ponte Prizreni dhe KB Peja kanë luajtur vetëm pjesën e parë të serisë së 5-të gjysmëfinale në kuadër të ‘Play-offit’. Kjo ndeshje u ndërpre...

Finalja e Evropa Ligës do të luhet në praninë e tifozëve

Finalja e Europa League do të zhvillohet më datë 26 maj në Gdansk të Polonisë. Fituesi mes Manchester United – Roma dhe Villareal – Arsenal...

5 të shëruar dhe asnjë i ri me Covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, pesë persona janë shëruar nga covid-19 dhe nuk është regjistruar asnjë rast i...

Bletarët që e rrezikojnë jetën për një ndër mjaltat më të pastra në botë

Bletarët në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë rrezikojnë shumë për ta kryer punën e tyre të përditshme. Ata ngjiten në shkëmbinj dhe drunj të lartë...

Suharekasi humb kontrollin e traktorit dhe bie në humnerë

Një person nga Suhareka derisa ka qenë duke drejtuar traktorin e tij ka humbur kontrollin dhe ka rënë në hendek. Pas marrje së ndihmës mjekësore...

Barcelona insiston për Neymarin

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta është i vendosur për ta transferuar sulmuesin brazilin Neymar pas përfundimit të këtij edicioni, ka shkruar sajti spanjoll “RAC...

Drejtoresha e një shkolle në Florida rrah nxënësen me dërrasë për prishjen e një kompjuteri

Drejtoresha e një shkolle fillore në Florida është duke u hetuar për rrahjen e një nxënëseje 6-vjeçare pasi dëmtoi një kompjuter të shkollës. Videoja që...

Reagon Ponte Prizreni, tregon versionin e tyre të ngjarjes: Akuzon Berishën dhe gjyqtarët për ndërprerjen e ndeshjes

Ponte Prizreni ka dalë me komunikatë pas ndërprerjes së ndeshjes ndaj Pejës, që ishte e fundit e gjysmëfinales në Superligën e Kosovës në basketboll. Klubi...

ShBA, vendosja e detyrueshme e maskës në mjetet e transportit publik deri më 13 shtator

Në SHBA është zgjatur deri në shtator vendosja e detyruar e maskës për udhëtimet në mjetet e transportit publik dhe mjeteve të tjera të...

Dhunë në familje për shkak të pronës në Prizren

Një çështje pronësore çoi drejt një rasti të dhunës në familje në Prizren. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Zahir Pajaziti”, në orët e mëngjesit të...

Lajmet e Fundit