16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Komunat kërkojnë nga MAShTI shpërndarjen e librave

Komunat janë duke kërkuar nga MAShT-i shpërndarjen sa më të shpejtë të teksteve shkollore.

Asociacioni i Komunave e ka cilësuar si të panevojshme vonesën e shpërndarjes së librave.

“Asociacioni i Komunave kërkon nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë e Inovacionit që sa më parë të nis procesin e shpërndarjes së teksteve mësimore në shkollat e Komunave të Republikës së Kosovës.  Kjo vonesë tepër e panevojshme mund tê shkaktoj probleme dhe ngecje në fillimin e mbarë dhe të rregullt të vitit shkollor”, thuhet në reagimin e tyre.

“Viti i ri shkollor për çdo vit nis dhe është i planifikuar të nis njëjtën datë. Së këndejmi vonesat e tilla në shpërndarjen me kohë të teksteve mësimore janë të pakuptimta por edhe të papranueshme.  Asnjë justifikim në këtë vonesë nuk i intereson askujt, e më së paku nxënësve dhe arsimtarëve tanë”, thuhet ndër të tjera në reagim.

Prizreni nderon dëshmorët

Komuna e Prizrenit, me vendim të Asamblesë Komunale, ka caktuar 15 shtatorin si Ditë të Dëshmorëve. Në shënim të kësaj dite u bënë homazhe...

Konjufca: E kemi vërejtur nga fillimi se Lajçak-u mbron pozicionin e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, ditë më parë se emisari i Bashkimit Evropian për...

Lajmet e Fundit