7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Kosova ia dorëzoi letrat kredenciale Sllovenisë

NexhmiRexhepi-BorutPahorAmbasadori i Republikës së Kosovës në Republikën e Sllovenisë, Nexhmi Rexhepi, në një ceremoni zyrtare në Pallatin Presidencial në Lubjanë, ia ka dorëzuar letrat kredenciale presidentit të Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor.Pas ceremonisë së dorëzimit të letrave kredenciale, presidenti Pahor dhe ambasadori Rexhepi, kanë zhvilluar një bisedë miqësore, me ç’rast presidenti Pahor i ka uruar mirëseardhje në Republikën e Sllovenisë ambasadorit Rexhepi, si dhe ka shprehur kënaqësinë e tij për marrëdhëniet e shkëlqyeshme bilaterale ndërmjet Sllovenisë dhe Kosovës.

Ambasadori Rexhepi, e ka falënderuar presidentin Pahor për mikpritjen dhe akreditimin e tij, si dhe i ka përcjell përshëndetjet e përzemërta të presidentes dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës. Po ashtu, ambasadori Rexhepi e ka njoftuar presidentin Pahor për proceset nëpër të cilat po kalon vendi.

Presidenti Pahor ka ritheksuar mbështetjen e tij të plotë për forcimin e fuqizimin e vazhdueshëm të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve në rrafshin politik dhe ekonomik, si dhe po ashtu ka nënvizuar se Sllovenia do të vazhdojë të mbështesë Kosovën në rrugën e saj të integrimeve evropiane.

Ambasadori Rexhepi, është ambasadori i tretë i Kosovës në Slloveni. Para këtij mandati, ai ka shërbyer si ambasador i Kosovës në Mbretërinë e Holandës.

Më Shumë

Selmanaj:Modeli qeverisës i LDK-së në Pejë duhet të bartet edhe në Prizren

Nënkryetari i LDK-së dhe njëherit kryetar i Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka vizituar kryetarin e degës së kësaj partie në Prizren, Driton Selmanaj. “Diskutuam për mobilizim...

Gjetja e substancës narkotike në automjetin në autostradën e Prizrenit

Rreth rrotullimit në hyrjen e autostradës në Prizren,  rreth orës 00:05, gjatë një kontrolli të kryer në automjetin e një mashkulli të dyshuar nga...

Lajmet e Fundit