21.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Kosova nuk ka nevojë për avionë luftarakë!

Bejtush GashiBejtush Gashi ka vetëm disa javë që e ka marrë detyrën e njërit nga tre zv/ministrat që ka Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK).

Në intervistë për gazetën “Tribuna”, Gashi thotë se vendimi i muajit korrik i Këshillit Veri-Atlantik sipas të cilit FSK-ja i ka përmbushur kapacitetet e veta operative, i ka ndihmuar shumë këtij institucioni. Megjithatë, ai konsideron se FSK-ja ka nevojë vetëm për helikopterë por jo edhe për avionë luftarakë.

Sipas tij, as Shqipëria s’ka të tillë pasi tash për sigurinë kujdeset NATO-ja. Forca e Sigurisë së Kosovës, siç ka thënë ai, do të evoluohet. Ky evoluim nënkupton edhe rritjen e numrit të pjesëtarëve të FSK-së në raport me kërkesat që mjedisi i sigurisë ka.

Mirëpo, i gjithë ky proces, sipas tij, e ka edhe koston e vet financiare. Gashi ka sqaruar se FSK-ja do t’i marr gradualisht një pjesë të kompetencave që aktualisht i ka KFOR-i

Më Shumë

Latifi pret në takim përfaqësuesit e KQZ-së, diskutojnë për zgjedhjet qendrore e komunale

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka pritur në takim përfaqësuesit e Komisionit Qendror Zgjedhor, Burim Ahmetaj, Ibrahim Selmanaj dhe Arjanit Elshani. Ai ka...

Fluks i madh nga Kosova drejtë Shqipërisë!

Sot është shënuar fundjava me fluksin më të lartë të shtetasve që kanë hyrë në territorin e Shqipërisë në Morinë për këtë vit. Sipas të...

Lajmet e Fundit